Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZTM Lublin: Będą duże zmiany w komunikacji miejskiej

KAK
Tomek Koryszko
Należy maksymalnie uprościć numerację linii autobusowych i trolejbusowych. W przyszłości na ulicach Lublina powinno być zdecydowanie więcej trolejbusów niż obecnie. Poza tym trzeba podzielić linie komunikacyjne na takie, które powinny jeździć w określonych odstępach czasu. Na biurko prezydenta Lublina trafił właśnie projekt zmian w komunikacji miejskiej.

Zmiany mają być wprowadzane w życie w ciągu najbliższych kilku lat. Opracowała go na zlecenie Zarządu Transportu Miejskiego wrocławska firma Trako. Proponowane zmiany są bardzo zdecydowane, ale jak zapewniają wrocławianie, skuteczne.

Przede wszystkim linie autobusowe i trolejbusowe zostałyby podzielone ze względu na ważność na: priorytetowe, podstawowe, uzupełniające i dodatkowe. Pierwsze kursowałyby z najwyższymi częstotliwościami w dni robocze co 7-9 minut między godz. 6 rano a 17 wieczorem. Po szczycie co 15 minut, ale nie rzadziej niż co pół godziny w dni robocze wieczorem lub wolne od pracy. Natomiast linie podstawowe kursowałyby co kwadrans, ale poza szczytem również nie rzadziej niż co pół godziny.

Pojazdy na kursach uzupełniających miałyby wozić pasażerów z regularną częstotliwością co 30 minut w szczytach, a poza nimi nie rzadziej niż co godzinę. Ostatnią kategorią są dodatkowe. Są dedykowane peryferyjnym dzielnicom miasta. Kursowałyby co 30 albo 60 minut. Dodatkowe pojazdy mogły by być kierowane na trasy, jeśli np. trzeba było by rozładować tłok w autobusach.

Specjaliści z Trako zasugerowali też, aby uprościć numerację poszczególnych linii. Dlatego trolejbusy powinny być oznaczane numerami od 1 do 10, natomiast to autobusy przejęłyby obecną trzycyfrową numerację trajtków od nr 101.

Poza tym wrocławianie zaproponowali zupełnie nowy układ komunikacyjny (część wybranych propozycji opisujemy w ramkach obok i poniżej). Wprowadzenie takich zmian wiąże się ściśle z rozbudową trakcji trolejbusowej. Dzięki temu liczba trolejbusów będzie dużo większa niż teraz. Czy propozycje zostaną przyjęte, zadecyduje prezydent Lublina.

Zmienią się trasy i numery trolejbusów

Linia 1 Szymonowica - Węglin.
To kopia linii 151, ale ma kursować co 7,5 minuty, dlatego przejmie pasażerów z linii 150, której proponuje się likwidację.

Linia 2 Felin - os. Poręba
Trolejbusy miałyby jeździć co 7,5 minuty. Mają zastąpić pasażerom autobusową linię nr 57

Linia 3 os. Poręba - Turystyczna
Nowa linia, na której pojawią się trolejbusy z dodatkowym napędem. Dzięki temu pokonają odcinki bez trakcji jak ul. Sowińskiego, Krakowskie Przedmieście, ul. 3 Maja.

Linia 4 Węglin - Mełgiewska FS
Jej zadaniem będzie przewożenie pasażerów obecnych linii autobusowych 14, 32 oraz 39. Trolejbusy mają jeździć co 7,5 minuty.

Linia 5 Czuby - Mełgiewska FS
Ma składać się z dwóch części: 5a i 5b. Obie mają charakter objazdowy. Będą kursować w przeciwnych kierunkach. Ich początkowym i końcowym przystankiem ma być Mełgiewska.

Linia 6 Chodźki Szpital - Felin
Pokrywa się z trasą trolejbusów 156

Linia 7 Chodźki Szpital - Poręba
Zastąpi dzisiejszą linię autobusową nr 17.

Linia 8 Szymonowica - Mełgiewska
Pokrywa się z trasą linii 160.

Propozycje nowych linii autobusów

Najważniejsze nowe linie (priorytetowe):

Linia 101 Paderewskiego - Sławinkowska (obecna 15)
Jedyna różnica między "piętnastką" byłaby taka, że autobusy jeździłyby co 7,5 minuty. Mogliby z niej korzystać pasażerowie obecnej "40" na odcinku centrum - Żeglarka i "55" od Choin do centrum.

Linia 102 (obecna 18)
Kursy co 7,5 minuty. Co drugi jej kurs ma się kończyć przy ul. Zbożowej.

Linia 103 Poręba - Paderewskiego
Mogłaby zastąpić obecne linie autobusowe "10" oraz "57", a na odcinku do Paderewskiego również "26". Dzięki nowemu rozkładowi wspólnie z trolejbusami o nowych numerach (2 i 3) zapewniłaby obsługę komunikacyjną dzielnicy Czuby.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto