Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostań dawcą szpiku. Akcja w Lublinie

redakcja
redakcja
mat. organizatora
Zaledwie kilka, kilkanaście minut wystarczy do wypełnienia kwestionariusza dawcy szpiku. Podpis złożony pod zgodą jest na wagę czyjegoś życia.

W środę i czwartek (11 i 12 grudnia) trwać będzie ogólnopolska akcja skierowana do studentów, potencjalnych dawców szpiku. Prowadzona będzie na 100 krajowych uczelniach, w tym w Lublinie.

– Chcemy zarejestrować jak najwięcej osób – mówi Aleksandra Duda, ambasador Fundacji DKMS – baza Dawców Komórek Macierzystych Polska.

– Naszym celem jest także poinformowanie o tym, jak ważne jest ofiarowanie komuś szpiku i w jaki sposób się to odbywa. Ludzie mają wiele obaw, a wynikają one z niewiedzy, obawiają się uszczerbku na zdrowiu, ewentualnych kosztów czy utraty dnia pracy. Nic takiego im nie grozi. Będziemy o wszystkim informować. Chcemy, żeby podejmowali decyzje świadomie.

Co zrobić, żeby stać się potencjalnym dawcą? Trzeba 11 lub 12 grudnia zgłosić się do jednego z niżej wymienionych punktów.

Pierwszy krok to rejestracja i wstępny wywiad medyczny. Oraz odpowiedź na fundamentalne pytanie – czy jesteś świadomy i wyrażasz zgodę na zostanie dawcą.

– Później pobieramy materiał genetyczny – wyjaśnia Aleksandra Duda. – To proste – pobiera się go na miejscu z wewnętrznej strony policzka. Materiał wysyłamy do bazy dawców fundacji, w której już znajduje się 360 tys. osób. Jeśli występuje zgodność genetyczna z osoba chorą, wtedy dawca proszony jest na szczegółowe badania.

Jak wygląda pobieranie szpiku? Są dwie metody. Jedna to pobieranie z krwi obwodowej – wygląda to podobnie do pobierania krwi w stacji krwiodawstwa. Drugą metodą jest pobieranie krwi z talerza kości biodrowej i w ten sposób pobiera się go od ok. 20 proc. dawców. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu, a więc bezbolesny, bez negatywnych konsekwencji. Szpik w pełni zregeneruje się po ok. 2 tygodniach.

REJESTRACJA 11 I 12 GRUDNIA W GODZINACH 11–18:

  • Politechnika Lubelska (ul. Nadbystrzycka 36), Wydział Mechaniczny – główny hol (parter)
  • UMCS (Pl. Marii – Curie Skłodowskiej 5), Wydział Ekonomiczny – parter
  • Uniwersytet Medyczny (ul. Jaczewskiego 4), Collegium Anatomicum – główny hol (parter)
  • Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II (Al. Racławickie 14), gmach główny (parter)
  • Uniwersytet Przyrodniczy (ul. Akademicka 15), budynek Centrum Kongresowego – AGRO II – hol.

(KMO)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto