Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz kto zrobi porządek w Lublinie

Kamil Krupa
Nowy podział "zielonego" Lublina. 1 rejon od południowej granicy miasta, wzdłuż ul. Osmolickiej,  Diamentowej, Nadbystrzyckiej, do centrum oraz wzdłuż Al. Racławickich i ul. Nałęczowskiej. 2 rejon od zachodniej strony miasta i ul. Nałęczowskiej  przez al. Warszawską i na wschód  do al. Spółdzielczości Pracy. 3 rejon z północy od  al. Spółdzielczości Pracy do wschodnich granic miasta i na południe do Drogi Męczenników Majdanka. 4 rejon od południa wzdłuż ul. Osmolickiej, a od wschodu wzdłuż Drogi Męczenników Majdanka do ul. Lipowej w centrum miasta
Nowy podział "zielonego" Lublina. 1 rejon od południowej granicy miasta, wzdłuż ul. Osmolickiej, Diamentowej, Nadbystrzyckiej, do centrum oraz wzdłuż Al. Racławickich i ul. Nałęczowskiej. 2 rejon od zachodniej strony miasta i ul. Nałęczowskiej przez al. Warszawską i na wschód do al. Spółdzielczości Pracy. 3 rejon z północy od al. Spółdzielczości Pracy do wschodnich granic miasta i na południe do Drogi Męczenników Majdanka. 4 rejon od południa wzdłuż ul. Osmolickiej, a od wschodu wzdłuż Drogi Męczenników Majdanka do ul. Lipowej w centrum miasta
Urzędnicy chcą zrobić porządek z nielegalnymi wysypiskami. Magistrat właśnie ogłosił, że szuka firm, które je zlikwidują i będą dbały o to, aby śmieci podrzucane na tereny zielone były na bieżąco usuwane.

W Lublinie są firmy specjalizujące się tylko w sprzątaniu ulic i chodników. Miasto jest podzielone między nie na osiem rejonów. Firmy dbają o bieżące utrzymanie czystości na chodnikach, pasach ulic, skwerach i schodach. Na przykład za porządek w rejonie Starego Miasta odpowiedzialna jest firma Kom-Eko, a na chodniakch na Hajdowie i Zadębiu Lubelskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. To do obowiązków tych przedsiębiorstw należy również usuwanie z ulic piasku, śmieci z chodników i opróżnianie koszy.

Inaczej jest z terenami zielonymi, które nie leżą w pasach drogowych. W Lublinie ich utrzymaniem zajmują się dwie firmy: MPO Sita i Hortus. Do ich zadań należy dbanie o czystość np. w wąwozie między LSM a Czubami, w parku Czuby, koszenie trawy i wywóz podrzucanych tam odpadów.

- Chodzi o duże działki, które należą do gminy, ale nie znajdują się w pasach drogowych albo bezpośrednio obok nich - precyzuje Beata Gita z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

- Przetarg na sprzątanie terenów zielonych ogłaszamy raz na trzy lata. W tym roku z firmami, które się tym obecnie zajmują kończą się już podpisane umowy, dlatego ogłaszamy kolejny - tłumaczy Marek Pukaluk, kierownik referatu utrzymania zieleni Wydziału Gospodarki Komunalnej .

W tym celu urzędnicy podzielili miasto na cztery rejony. Określili też, czego oczekują od firm, które będą chciały tam sprzątać. Do ich obowiązków będzie należało: wykoszenie chwastów i jednorocznych samosiewów, oczyszczenie terenu z resztek budowlanych, gruzu, odpadów komunalnych, gałęzi oraz innych zanieczyszczeń.

- Mają się też zająć utrzymaniem bieżącej zieleni. Na przykład przyciąć żywopłoty - podkreślają pracownicy WGK.

Tego, kto będzie sprzątał tereny zielone, dowiemy się na początku kwietnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto