Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienią się władze uczelni w Lublinie

Agata Wójcik
Uczelnie wybiorą władze. Ruszyła giełda nazwisk
Uczelnie wybiorą władze. Ruszyła giełda nazwisk archiwum
Na 22 kwietnia zaplanowano wybory na UMCS, największej lubelskiej uczelni. - Na razie jest za wcześnie, by mówić o tym, czy zdecyduję się kandydować - usłyszeliśmy od prof. Stanisława Michałowskiego, który kieruje Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej od 2012 roku.

Kto jeszcze może zawalczyć o stanowisko rektora? Nieoficjalnie mówi się, że w wyborach wystartuje prof. Ryszard Bera, dziekan Wydziału Pedagogiki i Psychologii.

- Biorąc pod uwagę trudną sytuację uniwersytetu i to, że bardzo się z nim zżyłem, nie wykluczam swojego udziału w wyborach. Wszystko będzie zależeć jednak od oczekiwań środowiska uczelnianego. Od tego, czy będzie chciało kontynuacji, czy zmiany, która stworzy szansę dalszego rozwoju uniwersytetu - powiedział w rozmowie z nami prof. Bera.

Na UMCS wymieniane jest także nazwisko prof. Andrzeja Dąbrowskiego, byłego rektora uczelni, który w poprzednich wyborach prawie w ostatniej chwili wycofał swoją kandydaturę. - Nawet nie przeszło mi to przez myśl. Teraz zajmuję się pracą naukową, studentami i doktoratami - usłyszeliśmy wczoraj od prof. Dąbrowskiego.

O tym, kto zostanie rektorem UMCS, zdecydują elektorzy, czyli przedstawiciele pracowników naukowych, doktorantów, studentów oraz pracowników obsługi i administracji.

Na innych lubelskich uczelniach pojawiły się spekulacje, że w wyborach mogą wziąć udział kandydaci, którzy próbowali swoich sił w 2012 roku. I tak na KUL nieoficjalnie mówi się, że poza ks. prof. Antonim Dębińskim, obecnym rektorem, o to stanowisko będą się starać także ks. prof. Mirosław Kalinowski, dziekan Wydziału Teologii i ks. prof. Stanisław Janeczek, kierownik Katedry Historii Filozofii w Polsce. Wczoraj nie udało nam się skontaktować z żadnym z wymienionych naukowców.

W przeciwieństwie do pozostałych lubelskich szkół wyższych, na KUL wyboru rektora dokonuje Senat uczelni. Wybory to jednak nie koniec. Po nich, w ciągu trzech dni, rektor przesyła protokół z posiedzenia wyborczego Wielkiemu Kanclerzowi abp. Stanisławowi Budzikowi. Ten ma dwa tygodnie na przedstawienie Stolicy Apostolskiej uchwały Senatu z prośbą o jej zatwierdzenie.

Do wyborów przymierza się także Uniwersytet Medyczny. - Najprawdopodobniej o reelekcję będzie ubiegał się obecny rektor - mówi Włodzimierz Matysiak, rzecznik prasowy UM.

Czy prof. Andrzej Drop będzie miał kontrkandydatów? Dowiemy się 7 marca, kiedy uniwersytet opublikuje listę osób ubiegających się o stanowisko rektora. Same wybory zaplanowano na 15 marca. Nieoficjalnie mówi się, że ponownie może spróbować swoich sił prof. Janusz Solski, który startował w poprzednich wyborach.

Nieco wcześniej, bo 8 marca, rektora wybiorą elektorzy Politechniki Lubelskiej. Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, do wyborów stanie prof. Piotr Kacejko, który kieruje uczelnią od 2012 roku.

- Na razie nie padają żadne nazwiska. Wszystkie wydziały są bardzo zadowolone z pracy obecnego rektora. Możliwe, że nie będzie miał żadnego rywala - usłyszeliśmy od jednego z pracowników.

Jako jedyny z obecnych rektorów o reelekcję nie będzie mógł się ubiegać prof. Marian Wesołowski, który pełni funkcję rektora Uniwersytetu Przyrodniczego od dwóch kadencji (2008-2016). Na uczelni już od 11 lutego trwają wybory elektorów - w sumie 269 osób. Data wyborów rektora UP nie została jeszcze wyznaczona. Jak na razie nie słychać także nic o potencjalnych kandydatach.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto