Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmienią rozkłady jazdy, żeby autobusy były punktualne

Redakcja
To, ile czasu zajmuje autobusom w Lublinie przejazd między przystankami sprawdzą fachowcy. Mają dostosować rozkłady.

Takich badań nie było od kilku lat. Przez ten czas przybyło samochodów, urosły korki, a autobusy i trolejbusy tkwią w nich dłużej, niż kiedyś.

– Zdajemy sobie sprawę, że czas przejazdu w godzinach szczytu na określonych liniach, szczególnie tych przejeżdżających przez centrum miasta, jest niedopasowany do warunków panujących na drodze – potwierdza Justyna Góźdź z Zarządu Transportu Miejskiego.

Efekt może być jeden: autobusy i trolejbusy nie zawsze nadążają za rozkładem.

– Rzadko mi się zdarza, żeby „czterdziestka” przyjechała punktualnie. Bardzo często jest spóźniona – skarży się Katarzyna Juszczak, stała pasażerka. – Poza szczytem nie jest źle, ale w środku dnia nawet nie patrzę na rozkład. Po prostu wychodzę na przystanek i czekam, bo tabelkom już dawno przestałam ufać – dodaje.

Na rozkłady zżymają się nie tylko pasażerowie, ale i kierowcy.

– Są takie linie, że aż miło się jeździ. Ale są takie, że nie da się trzymać rozkładu – mówi Hieronim Kowal, kierowca autobusu z Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

– Najgorzej jest na Filaretów z najważniejszą linią 26. Na linii 2 dokucza Turystyczna i Andersa. 17, 18 i 31 spóźniają się przez al. Spółdzielczości Pracy, na Sowińskiego tkwią 10, 26 i 31. Łapiemy spóźnienia na Głębokiej od Wileńskiej do Sowińskiego. Ale na przykład rozkład linii 40 jest tak ułożony, że między Nadbystrzycką a Krakowskim Przedmieściem bardzo łatwo złapać osiem minut przyspieszenia – dodaje kierowca.

To ma się zmienić. Jak tylko zrobi się ciepło, ruszą badania rzeczywistego czasu przejazdu najważniejszymi ulicami miasta.

Pod lupę trafią główne ciągi komunikacyjne: Al. Racławickie–Lipowa; Krakowskie Przedmieście–3 Maja–Tysiąclecia; Głęboka–Narutowicza; Nadbystrzycka–Narutowicza; Filaretów–Wileńska oraz Fabryczna–Wolska–Kunickiego.

– Weźmiemy również pod uwagę te linie, na które pasażerowie najczęściej się skarżą, czyli np. 2 i 40 – zapowiada Góźdź. Pomiary będą prowadzone nie tylko w godzinach szczytu, ale przez cały dzień. Zbierane będą też uwagi od pasażerów. – Po zbadaniu czasów przejazdów zostaną dokonane korekty w rozkładach. Może się również okazać, że rozkłady ulegną całkowitej zmianie.

Obecnie największe opóźnienia względem rozkładów występują między godz. 7 a 8 oraz od 14 do 17.


Czytaj więcej o komunikacji w Lublinie:


Komunikacja w Lublinie: Na wiosnę ruszy wyszukiwarka połączeń
Komunikacja miejska w Lublinie: Będą nowe przystanki z wyświetlaczami i toaletami

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto