Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zima dobra na odczulanie

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Alergia stanowi jeden z ważniejszych problemów klinicznych współczesnej medycyny. Zima to dobra pora na podjęcie leczenia tzw. alergii sezonowej.

Alergia prowadzi do wielu chorób, m.in. do alergicznego nieżytu nosa i spojówek, astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry, alergii pokarmowych, alergii kontaktowych, alergii na jad owadów, takich jak np. osy, pszczoły, a nieleczona rozwija się powodując nowe. Szansą na całkowite wyleczenie jest immunoterapia swoista.

Aby dowiedzieć się co to jest immunoterapia swoista, na czym polega i z jaką skutecznością działa, udałam się do specjalisty, lekarza Sebastiana Majewskiego z Kliniki Pneumonologii i Alergologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 1 im. N. Barlickiego w Łodzi.

Emilia Białecka: Co nas uczula?

Lek. Sebastian Majewski: Alergeny, czyli czynniki środowiskowe odpowiedzialne za wywoływanie objawów chorób alergicznych. Można je najogólniej podzielić na dwie kategorie:
1. sezonowe, np. pyłki drzew i traw
2. całoroczne, np. roztocza kurzu domowego, sierść psa lub kota.

E.B.: Jak leczyć alergie?

S.M.:Metody leczenia chorób alergicznych można podzielić na trzy kategorie:
1. Unikanie kontaktu z alergenem
2. Leczenie farmakologiczne
3. Immunoterapię swoistą (odczulanie).

E.B.:**Która jest dla pacjenta najlepsza? **

S.M.: Z tych trzech metod jedynie odczulanie jest przyczynową metodą leczenia chorób alergicznych, pozwalającą na całkowite wyleczenie. Dwie pierwsze mają charakter wyłącznie objawowy. To znaczy, że pozwalają jedynie na złagodzenie objawów, ale nie usuwają przyczyn nieprawidłowej odpowiedzi alergicznej.

E.B.: Jak wygląda odczulanie?

S.M.: Polega ono na podawaniu pacjentom wzrastających dawek alergenów, zaczynając od bardzo małych, dobrze tolerowanych przez pacjenta, o których wiadomo, że są odpowiedzialne za objawy alergii u danej osoby, do osiągnięcia tzw. dawki podtrzymującej. Ta zaś jest stosowana przez okres kilku lat – wedle aktualnych zaleceń, co najmniej trzech. Szczepionkę można podawać różnymi drogami. Najczęściej podaje się ją w postaci podskórnych zastrzyków, rzadziej doustnie.

E.B.:**Na czym polega przewaga tej metody leczenia alergii nad innymi i jakie daje efekty? **

S.M.: Metoda ta prowadzi do wytworzenia zjawiska tolerancji immunologicznej na uczulający alergen, tak aby po kontakcie z nim nie występowały objawy choroby.
Odczulanie jest jedyną metodą, która przywraca w organizmie równowagę, której brak jest przyczyną rozwoju alergii. Udowodniono, że odczulanie pozwala przywrócić tolerancję w stosunku do alergenów.

O ile działanie większości leków przeciwalergicznych polega na łagodzeniu objawów alergii, które na ogół wracają po ich odstawieniu, to efekt prawidłowo przeprowadzonego odczulania utrzymuje się przez wiele lat, nawet po zaprzestaniu podawania szczepionki.

Stwierdzono także, że oprócz łagodzenia objawów alergii, odczulanie zapobiega pojawianiu się uczuleń na nowe alergeny. Kolejną bardzo ważną zaletą odczulania jest zapobieganie nasilaniu się objawów choroby alergicznej, czyli pojawieniu się np. astmy lub innych syndromów alergii u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa lub spojówek.

Mimo wielkich zalet odczulania, podczas jego prowadzenia nie należy rezygnować z przyjmowania leków przeciwalergicznych, ponieważ jego efekt pojawia się z pewnym opóźnieniem.

E.B.: Jaka jest skuteczność immunoterapii swoistej?

S.M.: Wyniki skuteczności odczulania różnią się. U pacjentów chorujących na alergiczny nieżyt nosa odczulanie zmniejsza nasilenie objawów o około 50%. W dużej grupie pacjentów objawy ustępują całkowicie. U większości pacjentów poddanych odczulaniu nigdy nie rozwinie się astma oskrzelowa, która jest szczególnym zagrożeniem u pacjentów z alergicznym nieżytem nosa i spojówek. W leczeniu astmy oskrzelowej odczulanie zmniejsza objawy o ok. 40%. Natomiast aż 90 do 100% pacjentów uczulonych na jad owadów, nie reaguje na kolejne użądlenia po przeprowadzonym odczulaniu.

E.B.: Jaki jest najlepszy moment na odczulanie?

S.M.: W zależności od rodzaju szczepionki, odczulanie jest prowadzone w systemie całorocznym lub przedsezonowym. W przypadku odczulania całorocznego - po osiągnięciu dawki podtrzymującej, iniekcje podaje się co 4 - 8 tygodni przez 3 - 5 lat. Ten schemat odczulania obowiązuje zawsze w przypadku uczulenia na alergeny całoroczne, np. roztocza kurzu domowego, pleśnie, nabłonki i sierść zwierząt.

W odczulaniu przedsezonowym, przed każdym sezonem pylenia, przez kilka lat, podaje się od 6 do kilkunastu iniekcji alergenu w odstępach co 7 - 14 dni. Wskazania do odczulania oraz przebieg odczulania powinny być nadzorowane przez lekarza specjalistę w dziedzinie alergologii.

E.B.: Dziękuję za rozmowę.

Zobacz także:
Serwis Zdrowie i uroda

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto