MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

"Żelazna Kurtyna": O narodowych sterotypach i relacjach polsko-niemieckich

Redakcja
Czy jesteśmy bobrami? Pytanie to zadawał sobie z pewnością ...
Czy jesteśmy bobrami? Pytanie to zadawał sobie z pewnością ... Warsztaty Kultury
Czy jesteśmy bobrami? Pytanie to zadawał sobie z pewnością niejeden obserwator performatywnego czytania dramatu „Żelazna kurtyna” autorstwa Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk.

Małgorzata Sikorska-Miszczuk obnaża narodowe stereotypy oraz analizuje problem relacji polsko-niemieckich.

Poruszone są kwestie odmiennego czytania wspólnej historii. Polska w oczach Niemców rysuje się jako nieznany dziki ląd, który dzięki żelaznej kurtynie został skutecznie odcięty od wszelkich wpływów cywilizacyjnych. Obszar zamieszkują bobry-Polacy. Grupa niemieckich odkrywców planuje eksplorację nieznanego terenu. Są oni pełni obaw - czy poradzą sobie w świecie tak różnym od tego, w którym żyli przez wiele lat, czy przepaść cywilizacyjna nie okaże się czymś nie do przeskoczenia.

Istotne znaczenie ma scenografia.

Bohaterowie skupieni są na odizolowanej od reszty świata wyspie. Siedzą pod palmą i jak przystało na dziki lud żywią się wyłącznie bananami. Niemcy, planujący wyprawę na nieznany ląd, otoczeni są licznymi skrzyniami, które zawierają bursztynową komnatę, Madonnę Wieluńską (czyli najbardziej symboliczne przykłady dóbr zagrabionych przez nazistów w trakcie wojny). Zastosowanie tego typu rekwizytów pozwala widzom odnaleźć się w realiach prezentowanego dramatu, co z kolei umożliwia trafną interpretację czytanego tekstu.

Wydarzenie zrealizowane zostało w ramach projektu Czytelnia Dramatu, który ma polaryzować współczesne teksty dramatyczne. Zaangażowanie twórców, spotkanie z autorką oraz dyskusja na temat pozycji dramatu polskiego otwiera nam drzwi do poszerzania wiedzy na temat tej dziedziny sztuki. Licznie zgromadzona publiczność oraz jej pozytywne reakcje są dowodem na to, że założony cel jest realizowany w sposób wyjątkowo skuteczny.

"Żelazna Kurtyna"

Autorka: Małgorzata Sikorska-Miszczuk
Reżyseria: Łukasz Witt-Michałowski
Czytają: Dariusz Jeż, Joanna Lewicka, Bartłomiej Kasprzykowski, Piotr Gajos, Dominika Mrozowska, Urszula Pietrzak, Andrzej Golejewski

Spektakl można było zobaczyć 8 marca w Warsztatach Kultury w Lublinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zofia Zborowska i Andrzej Wrona znów zostali rodzicami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto