MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. „Zapadająca się ulica Altanowa”. Nie widać końca napraw tego… wyremontowanego traktu

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
- Tam jest potrzebne sfrezowanie nawierzchni jezdni i położenie nowej nawierzchni. Taka jest ustalona technologia – informował na sesji dyrektor Flis.
- Tam jest potrzebne sfrezowanie nawierzchni jezdni i położenie nowej nawierzchni. Taka jest ustalona technologia – informował na sesji dyrektor Flis. Bogdan Nowak
Prace wykonano na odcinku ponad 600 metrów. Remont ulicy Altanowej w Zamościu pochłonął w sumie około 11,5 mln zł z czego dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło prawie 7 mln zł. Powstały tam także nowe chodniki, ścieżki rowerowe, sieć kanalizacji deszczowej oraz m.in. oświetlenie. Kłopot w tym, że jak jak określił to radny Rafał Zwolak: ulica się „zapada”. Efekt? Czekają ten odnowiony trakt... bardzo poważne remonty.

Potrzebna jest solidna naprawa

- Ulica Altanowa. Była naprawiana powierzchnia na chodniku, ale to nie jest główny problem – mówił radny Rafał Zwolak na ostatniej sesji Rady Miejskiej (obrady odbyły się 26 lutego). - Głównym problemem jest zapadająca się ulica. Tam potrzebna jest duża, solidna naprawa. Rozumiem, że jest jeszcze gwarancja… Pytam o to teraz, bo za kilka miesięcy pewnie wrócimy do tej rozmowy. I co będzie wtedy, kto zapłaci za tę naprawę?

Osiem lat gwarancji

O tej inwestycji pisaliśmy wielokrotnie. Prace zostały zakończone w połowie ub. 2022 roku. Pojawiły się tam jednak pęknięcia. Dlatego dokonano wymiany, czyli powtórnego ułożenia, ścieżki rowerowej i chodnika ma długości 300 metrów. Zamojscy urzędnicy przyznają, że inwestycję przeprowadzono na dość grząskim, niestabilnym gruncie. Niestety pojawiły się tam jakiś czas temu spękania. Inwestycja jest jednak objęta gwarancją. W tym przypadku to okres 96 miesięcy (8 lat).

Harmonogram usunięcia

- Monitorujemy wszystkie nasze inwestycje – zapewniał Stanisław Flis, dyrektor Wydziału Inwestycji Miejskich i Zamówień Publicznych UM w Zamościu - W przypadku ulicy Altanowej 3 sierpnia odbył się przegląd. Wskazano wówczas usterki i wady, które się pojawiły na tej ulicy. W tej chwili oczekujemy na propozycję od firmy wykonawczej. Chodzi o harmonogram ich usunięcia. Należy jednak podkreślić, że jesteśmy związani z wykonawcą umową cywilno-prawną. Nasz interes prawny i ekonomiczny jest w tym kontrakcie zabezpieczony. Mamy gwarancję należytego usunięcia wad i usterek.

Tysiące betonowych pali

Dyrektor Flis tłumaczył także co jest przyczyną kłopotów. - Nasuwa się wniosek jeden. Ta inwestycja została wykonana za szybko, w cyklu do 12 miesięcy – tłumaczył radnym. - Pomimo wykonania prawie 2,8 tys. pali (betonowych) nadal występuje tam, mimo wszystko, naturalne osiadanie gruntu, mas ziemnych, które zostały umieszczone na palach.

Zapewniał także, iż remont ulicy Altanowej został wykonany starannie, a firma, która go wykonywała jest doświadczona. Jednak „nadal działa tam natura”. Temat powrócił na ostatniej sesji zamojskiej Rady Miejskiej (obrady odbyły się 26 lutego). Przywołał go radny Rafał Zwolak.

Miasto nie poniesie kosztów

Dyrektor Flis przypomniał wówczas, że przegląd na ul. Altanowej odbył się w sierpniu ub. roku. W porozumieniu z Zarządem Dróg Grodzkich w Zamościu oraz wykonawcą robót ustalono, iż naprawa nawierzchni tego traktu ma się odbyć „w okresie wakacyjnym 2024 roku”.

- Tam jest potrzebne sfrezowanie nawierzchni jezdni i położenie nowej nawierzchni. Taka jest ustalona technologia – informował na sesji dyrektor Flis. Przypomniał także, że ulica jest na gwarancji, zatem miasto Zamość nie poniesie żadnych kosztów.

Na pewno jednak prace będą stanowiły utrudnienie nie tylko dla zamojskich kierowców.

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. „Zapadająca się ulica Altanowa”. Nie widać końca napraw tego… wyremontowanego traktu - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto