Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Restrukturyzacja w zamojskiej Orkiestrze Symfonicznej. Dalszych zwolnień na razie nie będzie

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na koncerty zamojskiej Orkiestry Symfonicznej chętnie przybywają nie tylko melomani. Ostatnio w wykonaniu „Namysłowiaków” oraz chórów można było np. usłyszeć słynne Requiem Mozarta (wybrzmiało na zamojskiej Rotundzie). Wykonanie było bardzo piękne
Na koncerty zamojskiej Orkiestry Symfonicznej chętnie przybywają nie tylko melomani. Ostatnio w wykonaniu „Namysłowiaków” oraz chórów można było np. usłyszeć słynne Requiem Mozarta (wybrzmiało na zamojskiej Rotundzie). Wykonanie było bardzo piękne Bogdan Nowak
Muzycy Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu obawiają się ostrych cięć kadrowych. Kilka osób już straciło pracę. Zmiany są wprowadzane ze względów ekonomicznych, w ramach orkiestrowej „restrukturyzacji”.

- Nieoficjalnie mówi się, że może zabraknąć pieniędzy na pensje dla muzyków już w styczniu przyszłego roku. Planowane są podobno również zwolnienia grupowe – alarmuje jeden z muzyków zamojskiej Orkiestry Symfonicznej. - Już zwolniono cztery osoby, a trzem emerytom podziękowano za współpracę. To dużo jak na nasz zespół.

Porozumienie z ministerstwem

- Muzycy obawiają się kolejnych zmian. Chodzi o restrukturyzację orkiestry wdrażaną właśnie ze względów ekonomicznych – dodaje inny muzyk z Zamościa (nazwiska do wiadomości redakcji). - Nie wiadomo jak to ma dokładnie wyglądać. Ludzie martwią się o pracę - chociaż zarabiają niewiele więcej niż najniższa krajowa - i o los całej orkiestry. Są nawet pogłoski o jej likwidacji. To byłaby wielka strata.

Zamojska Orkiestra Symfoniczna ma długą i chlubna historię. Zespół w Chomęciskach założył Karol Namysłowski, rekrutując do tego lokalnych, chłopskich muzyków – włościan (kiedyś zespół nosił nazwę Orkiestry Włościańskiej). Grupa po raz pierwszy wystąpiła w 1880 r. podczas nabożeństwa w miejscowym kościele, a potem m.in. w Zamościu i Lublinie. Szybko podbiła serca publiczności. Orkiestra występowała potem także w wielu miejscach Rosji (m.in. w Petersburgu i Kijowie), a w 1925 roku muzycy wyjechali z legendarną trasą koncertową po USA.

Dyrektorem i dyrygentem orkiestry jest obecnie Tadeusz Wicherek. W skład zespołu wchodzi także blisko pół setki innych muzyków (tyle nazwisk można znaleźć na liście umieszczonej na stronie internetowej orkiestry). Zespół ma siedzibę w Hetmańskim Grodzie. Jeszcze rok temu orkiestra była finansowana tylko przez miasto Zamość. To się zmieniło.

Umowę w tej sprawie podpisali w grudniu 2021 r. Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa. Ustalono wówczas, iż działalność orkiestry nadal będzie finansowana głównie z budżetu Zamościa (w 2022 r. w kwocie ponad 3 mln 921 tys. zł), ale także z budżetu państwa (800 tys. zł). Takie porozumienie ma obowiązywać do końca 2024 roku. Czy są zatem powody do niepokoju?

Restrukturyzacja bez widma likwidacji

- Rzeczywiście doszło do zwolnień kilku muzyków w naszej orkiestrze. Jednak warto podkreślić, że nasi emeryci nadal będą u nas pracować, ale na podstawie umów cywilno-prawnych – mówi dyrektor Wicherek. - Powodem zmian jest trudna sytuacja finansowa, w której znajdzie się orkiestra w przyszłym roku. Bo dotacja pozostanie wówczas na tym samym poziomie, ale koszty funkcjonowania wzrosną.

Dyrektor Tadeusz Wicherek zapewnia jednak, że o kolejnych zwolnieniach pracowników nie ma mowy. Przynajmniej na razie. - W tym momencie porządkujemy kwestie personalne, formalne. To się co jakiś czas dzieje w każdej tego typu jednostce - tłumaczy. - Na pewno następne zwolnienia nie są planowane. Co będzie dalej? Na razie nie umiem powiedzieć. Jeśli chodzi o pensje, nasi pracownicy mają je trochę wyższe niż najniższa krajowa. Planowane są jednak podwyżki. To także zwiększy koszty.

I dodaje: - O likwidacji naszej orkiestry nie ma mowy. Takie pogłoski są po prostu bzdurami – zapewnia dyrektor Tadeusz Wicherek.

Co dalej? Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, iż spotkanie członków orkiestry z jej dyrekcją ma odbyć się w czwartek (22 września).

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto