Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamość. Modernistyczna willa została doceniona przez konserwatorów. Teraz będzie pod ochroną

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Willa wpisana według projektu Tadeusza Zaremby wpisana ostatnio do rejestru zabytków
Willa wpisana według projektu Tadeusza Zaremby wpisana ostatnio do rejestru zabytków Lubelski Wojewódzki Konserwatora Zabytków
Zamość ma kolejny, bardzo ciekawy zabytek. To modernistyczna willa przy ulicy Brzozowej 9 na osiedlu Powiatowa. Budynek związany jest z dwoma ważnymi postaciami w historii Hetmańskiego Grodu. Zaprojektował go Tadeusz Zaremba, jeden z najważniejszych, architektów Zamościa. Został natomiast postawiony na zlecenie Zygmunta Pomarańskiego, legendarnego wydawcy, współwłaściciela Księgarni Polskiej.

Projekt budowlany willi został zatwierdzony przez burmistrza Zamościa w lipcu 1935 roku. Jego twórcą był architekt Tadeusz Zaremba (żył w latach 1895-1964). Miał on interesujący życiorys. W 1914 roku służył w Legionach, został internowany, a potem walczył na froncie włoskim I wojny światowej. Był także porucznikiem w Armii Hallera, żołnierzem AK oraz m.in. współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Zamościa. Zasłynął także jako utalentowany architekt.

Willa na planie kwadratu

Tadeusz Zaremba studiował na wydziale budowlanym Wyższej Szkoły Przemysłowej w Krakowie. W latach 1931-34 był architektem miejskim w Krasnymstawie, a w latach 1934-56 (z kilkuletnią przerwą podczas okupacji) – architektem miejskim Zamościa. Według jego projektów wybudowano w tym mieście m.in. wille przy ul. Jasnej 7, Sienkiewicza 2 oraz Orlicz-Dreszera 12 i 30. Angażował się także podczas rekonstrukcji różnych elementów miejscowego ratusza, synagogi czy zamojskiej Bramy Szczebrzeskiej. Jego dzieła i dokonania są coraz bardziej doceniane. Zamościanie nawet nazwali jego imieniem jedną z miejscowych ulic.

Interesująca jest także m.in. willa przy ulicy Brzozowej w Zamościu wybudowana według projektu Zaremby. Postawiono ją z cegły na zaprawie wapiennej: na zlecenie Zygmunta Pomarańskiego, zasłużonego księgarza, kompozytora (był m.in. autorem melodii do pieśni „O mój rozmarynie rozwijaj się”) oraz także żołnierza Legionów Polskich. Budynek powstał w latach 1935-36. Na jego parterze powstał salonik, gabinet, pokój stołowy, kuchnia i m.in. spiżarnia. Na piętrze znajdowały się natomiast m.in. dwie sypialnie i łazienka.

„Budynek został wzniesiony na planie kwadratu z wysuniętą półkolistą werandą (…)” – czytamy na stronie internetowej Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. „Elewacje są proste, pozbawione detali architektonicznych. Wejście do budynku prowadzi przez zachowany betonowy ganek z balustradą. Układ wnętrza, ciągi komunikacyjne oraz stolarka drzwiowa oraz schody i balustrada zachowały oryginalny wygląd i strukturę”.

Zauważono także, iż willa wyróżnia się wśród okolicznych domów także „wysuniętą i zaokrągloną werandą, która została przeszklona przy użyciu dużych pionowych okien, wkomponowanych w zaokrągloną część elewacji”. Dzięki takiemu rozwiązaniu willa jest dobrze doświetlona i funkcjonalna. Rozplanowanie jej wnętrza charakteryzuje się również, jak to podkreślono „logiką projektową”. Idealnie wkomponowuje się w modernistyczne idee architektoniczne.

Obok nowszych budynków

To zostało docenione. 24 stycznia willa została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa lubelskiego. Teraz jest szansa, że będziemy ją bardziej dostrzegać.

- Ta zabytkowa willa znajduje się pośród domów jednorodzinnych, które są nowsze. Obok są też bloki mieszkaniowe. Willa naprawdę jest interesująca – mówi Tomasz Maksymiuk, przewodniczący osiedla Powiatowa w Zamościu. - Można liczyć na to, że na osiedlu pojawią się turyści, którzy zechcą ją oglądać. Dlatego wiadomość o wpisaniu tego budynku do rejestru zabytków jest ważna. I to z wielu względów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamość. Modernistyczna willa została doceniona przez konserwatorów. Teraz będzie pod ochroną - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto