Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Zamość: Akademia Zamojska wyemituje własny banknot - będzie to... 0 euro

Mateusz Kowalski
Mateusz Kowalski
W rektoracie Akademii Zamojskiej oficjalnie zaprezentowano nowy banknot - 0 Euro Souvenir. Jest to pierwszy w Polsce banknot pamiątkowy emitowany przez uczelnię. Jego początkowa wartość to 30 złotych, ale jego cena może urosnąć.

Prezentacja pamiątkowego banknotu zbiegła się w czasie z pozytywną opinią jaką Akademia Zamojska otrzymała od Polskiej Komisji Akredytacyjnej w sprawie uruchomienia nowatorskiego kierunku - rynek sztuki i zarządzanie w kulturze.

Jak informuje akademia - dziedzina ta jest związana m.in. z obrotem dzieł sztuki i kolekcjonerstwem, także tym dotyczącym notofilii, czyli gałęzi numizmatyki zajmującej się kolekcjonerstwem banknotów papierowych.

- Emisja kolekcjonerskiego banknotu ma na celu zwrócenie uwagi na fakt odtworzenia Akademii, która wpisuje się w tradycję europejską. Uniwersytety są zjawiskiem kultury Zachodu - tłumaczył prof. Paweł Skrzydlewski, rektor Akademii Zamojskiej.

Jak wygląda 0 euro?

Na awersie banknotu znajduje się grafika z motywem przedstawiającym Akademię Zamojską. Oprócz tego, zobaczyć można nazwę i logo uczelni oraz postać Jana Zamoyskiego. Natomiast rewers jest wspólny dla wszystkich banknotów pamiątkowych i znajdują się na nim: Wieża Eiffla, Koloseum, Brama Brandenburska, Sagrada Familia, Torre de Belém, Manneken pis, a także wizerunek Mona Lisy.

Jak poinformowała akademia, na rynek trafi tylko 5000 egzemplarzy pamiątkowego banknotu, a jego cena emisyjna wyniesie 30 złotych.

- Ten banknot choć nie ma wartości płatniczej, to ma wartość kolekcjonerską. Dla kolekcjonerów banknoty mogą osiągać różne, dużo większe wartości - mówił podczas oficjalnej prezentacji banknotu, dr Szymon Bereska, prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o., partnera emisji. I dodał: Cieszymy się, że dziś jesteśmy w Zamościu, gdzie możemy premierowo zaprezentować wizerunek pierwszego banknotu pamiątkowego poświęconego uczelni.

Sprzedaż banknotu rozpocznie się 12 sierpnia 2022 r. na internetowej stronie akademii - tutaj w zakładce „Sklep”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto