MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zamojscy strażnicy miejscy dzielnie pomagali uchodźcom z Ukrainy. Walczyli też z koronawirusem i wypisywali mandaty

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Patrol Straży Miejskiej, który spotkaliśmy dzisiaj w sąsiedztwie zamojskiego Parku Miejskiego
Patrol Straży Miejskiej, który spotkaliśmy dzisiaj w sąsiedztwie zamojskiego Parku Miejskiego Bogdan Nowak
Zamojska Straż Miejska przygotowała raport ze swojej działalności za 2022 rok. To bardzo ciekawe zestawienie.

Dokument podpisał Marian Puszka, komendant miejscowej Straży Miejskiej. Jak zauważył „oś” pracy funkcjonariuszy stanowiły działania związane z pandemią koronawirusa (chodzi m.in. o wspólne patrole z policją). W związku z epidemią przeprowadzono kontrole placówek handlowych (w sumie odnotowano ich 3539) oraz m.in. „środków transportu publicznego” (jak czytamy jednak w dokumencie „trudno je ująć statystycznie”).

Pomoc potrzebującym

Innych spraw także było mnóstwo. Zamojska Straż Miejska zajmowała się „skutkami” brutalnej napaści Rosji na Ukrainę. Chodzi m.in. o falę uchodźców, która przybyła do Zamościa. „Od chwili wybuchu wojny w Ukrainie obserwujemy wzmożony ruch emigrantów, którego nasilenie wiodło przez Zamość” – czytamy w raporcie. „Sytuacja ta spowodowało konieczność ogromnego zaangażowania logistycznego by sprostać pojawiającym się problemom”

Chodzi głównie o „wyzwania organizacyjne”, logistyczne i jak to określono „osobowe”. „Z ujęcia statystycznego wynika, że wiodące zaangażowanie dotyczyło udzielania różnorodnej pomocy, głównie transportowej uchodźcom oraz kontroli i nadzoru miejsc ich zakwaterowania (...). W pierwszym wypadku wykonano 201 czynności, w drugim natomiast 491” – czytamy w raporcie. „Dane te nie odzwierciedlają w pełni skali rzeczywistego zaangażowania. Wiele działań i czynności wykonywanych było na prośbę szeregu instytucji współdziałających, wykonywanych z potrzeb ad hoc (chodzi o działania doraźne – przyp. red.) i podejmowanych z własnej inicjatywy”.

W raporcie komendant chwali strażników za zdyscyplinowanie, gotowość do niesienia pomocy potrzebującym oraz dyspozycyjność. Nie tylko to było ważne. Funkcjonariusze wykonywali oczywiście także obowiązki wynikające z ich – można powiedzieć – bardziej codziennej pracy. W 2022 r. „przyjęto do realizacji” 5724 różnych interwencji (2761 z nich zgłosili mieszkańcy, a np. 2877 – był to efekt działania miejskiego monitoringu).

553 mandaty i 60 wniosków do sądu

Większość z nich stanowiły zagrożenia w ruchu drogowym (1223), zakłócanie porządku publicznego i spokoju (312) oraz ochrony środowiska i gospodarki odpadami (214). Policji przekazano 1405 z tych spraw. Inne załatwiano we własnym zakresie. Efekt? Tylko za naruszenia prawa w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym zamojscy strażnicy wypisali w ubiegłym roku 321 mandatów, a 56 spraw skierowano do sądu z wnioskiem o ukaranie. Ogółem namierzono w tym czasie 4336 wykroczeń i „wymierzono” 553 mandaty. W sumie do sądu skierowano 60 wniosków.

„W minionym roku przeprowadziliśmy 422 kontrole miejsc pobytu osób zagrożonych zamarznięciem (chodzi głównie o osoby bezdomne – przyp. red.) - czytamy dalej w raporcie. "Do PDOZ odwieźliśmy 16 osób nietrzeźwych, a do miejsca zamieszkania 24 osoby. W ramach działań proekologicznych dokonaliśmy 60 kontroli domowych kotłowni, a w 19 przypadkach informowaliśmy zarządców nieruchomości o obowiązku usuwania śniegu z dachów i odśnieżania chodników”.

Ogólnie zamojska Straż Miejska wykonała w ub. roku 17 tys. 126 kontroli, w tym na terenie szkół – 1299. Ponadto funkcjonariusze zabezpieczali 154 różne imprezy, wykonali 302 konwoje i wylegitymowała 2190 osób, w tym 69 nieletnich. „Ujęto i przekazano policji osiem osób w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa – czytamy w raporcie.

Potrzebne są szkolenia

Co Strażnicy Miejscy mają w planach? Jest to szkolenie uaktualniające wiedzę z zakresu prawa o ruchu drogowym oraz szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto