Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamiast 3 BZ będzie brygada polsko-litewsko-ukraińska

DUN
- To smutna dla lubelskiego wojska chwila - mówił w piątek emerytowany płk Hubert Kępski. Uroczystość pożegnania sztandaru symbolicznie i ostatecznie zakończyła działalność 3 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Romualda Traugutta w Lublinie. Od 1 lipca zacznie tu funkcjonować polska część wielonarodowej, polsko - litewsko - ukraińskiej brygady.

Zakończył się proces reorganizacji lubelskiej brygady. Już w kwietniu i maju przekazano część pododdziałów - Batalion Zmechanizowany i Artylerii Samobieżnej z Chełma oraz Batalion Zmechanizowany z Zamościa - pod dowództwo 1. Brygady Pancernej w Wesołej.

W piątek, w Lublinie przy ul. Kruczkowskiego pożegnano sztandar Brygady, który trafi do Muzeum Wojska Polskiego. - To dla nas zamknięcie pewnego etapu w historii. Etapu bardzo ważnego, bo przez prawie 16 lat w 3 BZ Legionów służyło bardzo wielu żołnierzy - podkreślał kpt. Dariusz Drączkowski, rzecznik 3 BZ.

- Smutną dla Lublina decyzję przyjmujemy do wiadomości. Ale też oczekujemy dalszych działań dotyczących wojska w Lublinie. Bo wojsko było w Lublinie zawsze - mówił podczas uroczystości prezydent miasta Krzysztof Żuk.

1 lipca, na bazie 3 BZ, zacznie funkcjonować polska część nowej wielonarodowej brygady. W Lublinie będzie się mieścił jej sztab (przy ul. Radziszewskiego) i batalion dowodzenia (przy ul. Kruczkowskiego). W sztabie będzie pracowało 50 żołnierzy, przy Kruczkowskiego - 250. Do tej pory w Lublinie służyło 500 żołnierzy, co z pozostałymi?. - Nikogo nie pozostawiliśmy bez pracy - podkreśla kpt. Drączkowski. - Część żołnierzy przeniosło się do Chełma lub Zamościa, kilkunastu podjęło zatrudnienie na terenie innych garnizonów w kraju. Było kilka przypadków, kiedy żołnierze w obliczu konieczności przeniesienia, zrezygnowali ze służby. Ale to były sporadyczne przypadki - dodaje Drączkowski.

Dowódcą nowej brygady będzie płk Andrzej Kupis z Dowództwa Wojsk Lądowych.

Wielonarodowa brygada powstaje w Lublinie na mocy porozumienia podpisanego w listopadzie w 2009 roku w Brukseli. W zamyśle twórców projektu, 4,5-tysięczna brygada złożona z żołnierzy z Polski, Litwy i Ukrainy ma osiągnąć pełną gotowość bojową w 2013 roku. W Lublinie będą pracować przedstawiciele wojsk z trzech krajów a żołnierze będą stacjonować w garnizonach na terenie Litwy i Ukrainy. - Formuła brygady jest jednak otwarta, może wykroczyć poza te trzy państwa - mówił dziś - gen. Jan Brzozowski, dowódca 3 BZ.

Wielka akcja adopcyjna psów na pl. Litewskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto