Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Załatwimy urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu. Magistraty w regionie przechodzą na systemy online

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Dzięki nowym systemom coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu
Dzięki nowym systemom coraz więcej spraw można załatwić bez wychodzenia z domu Bogdan Nowak
Urząd Miejski w Biłgoraju wprowadził Miejski System Komunikacji Online (MSKO). Jest to portal internetowy dzięki któremu bez wychodzenia z domu można przeglądać historię płatności oraz m.in. regulować zobowiązania. Urzędnicy wiążą z nim duże nadzieje. Jak to wygląda w innych miastach regionu?

- Takie systemy działają zwykle w dużych miastach wojewódzkich. W mniejszych ośrodkach są jeszcze rzadkością – mówi Paweł Jednacz, rzecznik Urzędu Miejskiego w Biłgoraju. - MSKO bez wątpienia jest potrzebny. Udało nam się pozyskać na jego uruchomienie unijne dofinansowanie, w ramach dużego projektu, w którym uczestniczyło kilka miast. To oprócz nas także Wieluń, Sieradz, Busko-Zdrój, Staszów i Chełmno. Teraz będziemy do systemu przekonać mieszkańców.

Formalności staną się prostsze

Wniosek o dofinansowanie takiego rozwiązania złożyła do UE Fundacja Promocji Gmin Polskich. Biłgorajskiemu magistratowi udało się za jej pośrednictwem pozyskać blisko 200 tys. zł. Dzięki unijnemu wsparciu MSKO został właśnie uruchomiony. Miejscowi urzędnicy zapewniają, że ów nowy serwis będzie znacznym ułatwieniem dla mieszkańców. Mogą z niego korzystać także podmioty gospodarcze. Na czym polega innowacyjność systemu?

Za pomocą MSKO, po odpowiedniej rejestracji przez tzw. profil zaufany i zalogowaniu, można szybko i sprawnie uregulować podatek od nieruchomości, rolny czy leśny oraz m.in. uiścić opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dostępna jest także lista zobowiązań. Obywatele oraz podmioty gospodarcze mogą również prześledzić historię płatności oraz korespondencję z magistratem.

- Nie wszyscy nasi mieszkańcy dysponują profilami zaufanymi. Oni jednak także będą mogli skorzystać z MSKO – tłumaczy Paweł Jednacz. - W tym celu powstał również inny sposób korzystania z serwisu. To rejestracja poprzez adres e-mail. Jak to działa? Po otrzymaniu na skrzynce mejlowej potwierdzenia z systemu, należy zgłosić się osobiście do UM w Biłgoraju z ważnym dowodem osobistym. W ten sposób zweryfikowana zostanie tożsamość użytkownika i MSKO stanie się dostępny.

Komunikat o uruchomieniu tego systemu pojawił się na stronie biłgorajskiego magistratu 21 grudnia. Na reakcję nie trzeba było długo czekać.

- Jeszcze tego samego dnia zarejestrowało się tam ośmiu mieszkańców. To dobry początek – mówi Paweł Jednacz. - Mamy nadzieję, że z MSKO skorzysta w przyszłości wiele osób. Ma to przecież duże znaczenie w warunkach pandemicznych. Liczymy także na to, iż będzie to odciążenie dla kasy działającej w UM.

Ogólnopolskie rozwiązania

Jak to wygląda w innych miastach? Izolda Boguta z Biura Prasowego UM w Lublinie informuje, że od 22 listopada mieszkańcy tego miasta mogą korzystać z rozszerzonego zakresu tego typu usług. Dzięki stronie e.lublin.eu mają oni obecnie szybszy dostęp do wdrożonych wcześniej e-usług. Chodzi o rezerwację różnych wizyt czy dostęp do „platformy płatniczej”.

- Zwiększa to liczbę spraw możliwych do załatwienia bez wychodzenia z domu – podkreśla Izolda Bogucka.

W Lublinie wdrażane lub rozbudowywane są także ogólnopolskie rozwiązania. To m.in. system „Contact Center” (do obsługi kontaktów z klientami), dostęp do otwartych danych (na stronie www.otwartedane.lublin.eu), portal partycypacyjny na którym przeprowadzane są konsultacje społeczne (decyduje.lublin.eu) czy m.in. geoportal miejski.

- Projekt pod nazwą „Budowa i rozbudowa e-usług w Gminie Lublin” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO województwa lubelskiego na lata 2014-2020. Wartość dofinansowania wynosi ponad 4,5 mln zł – tłumaczy Izolda Bogucka.

W Zamościu również chętnie korzystają z internetowej sieci. - U nas różne rozwiązania są dostępne na platformie e-urząd. Dzięki temu można załatwiać urzędowe sprawy online – zapewnia Karolina Adamczuk z UM w Zamościu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Załatwimy urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu. Magistraty w regionie przechodzą na systemy online - Zamość Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto