Zakończyła się renowacja Baszty Gotyckiej w Lublinie. Zabytek zyskał nowy blask. Zobacz zdjęcia

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Udostępnij:
Baszta Półokrągła (Gotycka) to jeden z najstarszych zabytków Lublina. Do tej pory był on jednak zapomniany. Dzięki przeprowadzonej renowacji ma się to zmienić.

– W ramach prac budowlanych wykonano remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, nową posadzkę we wnętrzu oraz konserwację konstrukcji dachu z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki. Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony został na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace te miały na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania – wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Budowla znajdująca się na tyłach budynku przy ul. Jezuickiej zyskała także nową iluminację. W posadzce baszty zamontowanych zostało 5 lamp ledowych oraz zabezpieczenia przed osiedlaniem się tu ptaków. Oprócz tego, dzięki zastosowaniu kraty każdy będzie mógł zajrzeć do wnętrza budynku.

W środę (17 listopada) odbyły się odbiory końcowe wykonanych prac. Remont został sfinansowany z projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie”, realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020 i pochłonął ponad 850 tys. zł.

– Renowacja Baszty Gotyckiej była kluczowym elementem transgranicznego projektu „Nowe życie Starego Miasta” realizowanego przez Lublin w partnerstwie z ukraińskim miastem Łuck. Dzięki niemu udało nam się gruntownie poprawić stan techniczny tego cennego zabytku oraz udostępnić go w większym stopniu mieszkańcom i turystom – podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Baszta Gotycka od 1957 roku widnieje w Rejestrze Zabytków Województwa Lubelskiego. Wkrótce do druku trafi także 200-stronicowa publikacja naukowa zatytułowana „Mury miejskie Lublina”, która będzie opowiadać o historii lubelskich fortyfikacji.

Makieta Lublina

W ramach transgranicznego projektu powstała także makieta Lublina z przełomu XVI i XVII wieku. Jest wykonana z brązu w skali 1:500.

– Makieta zostanie ulokowana na cokole kamiennym na placu Łokietka od strony ul. Królewskiej, co pozwoli porównać widok obecny z rekonstrukcją historyczną. Została dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz zawiera opisy w języku polskim, angielskim, niemieckim, ukraińskim i alfabecie Braille'a – informuje Monika Głazik.

Jak dodaje, makieta zostanie zamontowana do końca tygodnia i będzie stanowić nową atrakcję turystyczną Lublina.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prestiżowe nagrody dla polskich domów

Wideo

Materiał oryginalny: Zakończyła się renowacja Baszty Gotyckiej w Lublinie. Zabytek zyskał nowy blask. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie