Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończono generalne porządki na podwórku przy ul. Sowińskiego w Lublinie

Leszek Mikrut
W październiku 2015 roku rozpoczęły się roboty na jednym z dużych podwórek w dzielnicy Wieniawa na terenie, który jeszcze niedawno nazywany był RDM. Sfinalizowanie prac nastąpiło wprawdzie jesienią ubiegłego roku, ale dopiero od wiosny 2017 r. mieszkańcy okolicznych budynków mogą w pełni korzystać z dobrodziejstw obiektu po gruntownym liftingu.

Robotnicza Dzielnica Mieszkaniowa usytuowana była na obszarze od Al. Racławickich do ul. Weteranów i od Kościoła Garnizonowego do I LO im. St. Staszica. Granice administracyjne samej Wieniawy obecnie kształtowane są przez: Al. Solidarności od północy, Al. Kraśnicką i Al. Władysława Sikorskiego od zachodu, ul. Głęboką od południa. Od wschodu granica tej dzielnicy przebiega ul. Lubomelską, następnie wzdłuż wschodniej i południowej strony Parku Saskiego, później zaś wzdłuż wschodniej granicy Miasteczka Uniwersyteckiego, czyli ulic Hieronima Łopacińskiego i Akademickiej.

Roboty objęły przebudowę i rozbudowę urządzeń budowlanych w zespole zabudowy wielorodzinnej w ramach rewitalizacji wnętrza międzyblokowego w zespole zabudowy wielorodzinnej przy ul. ul. Sowińskiego 4, Al. Racławickie 22, Al. Racławickie 22b.

W zakresie wewnętrznej drogi dojazdowej prace budowlane uwzględniły pozostawienie jej w dotychczasowym usytuowaniu, ale objęły remont nawierzchni, lokalne poszerzenia i rozbiórki istniejącej nawierzchni jezdni, wynikające z konieczności dostosowania jej geometrii do stanu projektowanego. Uporządkowano istniejące i utworzono 15 nowych miejsc parkingowych, przylegających do drogi dojazdowej. Łącznie jest ich zatem 26, w tym 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych. Wcięcie się z nowymi miejscami spowodowało automatyczne poszerzenie drogi i zlikwidowało problem blokady i utrudnień dojazdu dla służb komunalnych, karetek pogotowia medycznego, energetycznego, gazowego itp., a także spełnienie warunków wymaganych dla drogi pożarowej.

Nie zapomniano również o wypoczynku i rekreacji. W tym kontekście dla młodzieży zamontowane zostały urządzenia siłowni na wolnym powietrzu, w szczególności: worek bokserski, pająk. Dzieci mają ogrodzony plac zabaw z piaskownicą, dwoma bujakami sprężynowymi, tablicami rysunkowymi, a czerwone podłoże spełnia przyjęte normy bezpieczeństwa. Dla starszych wyodrębnione zostały miejsca wypoczynkowe, ustawiono nowe ławki, urządzenia rekreacyjno-rehabilitacyjne jako elementy aktywizacji ruchowej i zdrowotnej. Wyremontowano wnękę przy ul. Sowińskiego 4.

Pamiętano także o osobach niepełnosprawnych ruchowo. Umożliwiony został im wjazd na teren podwórka, mają także nową ścieżkę i dodatkową ścieżkę obok dotychczasowych schodów terenowych. Alejki i chodniki ułożone zostały z kostki betonowej szlachetnej i naturalnego kamienia, o różnej fakturze i rozmiarach. Obok niektórych ławek przewidziano miejsca dla wózków inwalidzkich.

Istniejąca dotychczas zieleń została uporządkowana, dostosowana do wytyczonych stref funkcjonalnych. Dodatkowe nasadzenia krzewów pojawiły się również przy płocie od strony przedszkola nr 19, a śmietnik obsadzono roślinami maskującymi. Nasadzenia są wieloletnie, wykonane trwałymi roślinami ozdobnymi – bylinami kwiatowymi, a strefy funkcjonalne wydzielone zostały pergolami z pnączami. Inwestycja swym zakresem objęła również ustawienie elementów małej architektury ogrodowej i użytkowej, ławek, pachołków kamiennych, koszy na śmieci. W jej ramach zlikwidowano także pokrywę nieużytkowanego włazu do schronu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto