Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakaźnicy z SPSK1 w Lublinie testują nową metodę leczenia koronawirusa

Redakcja
Dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1
Dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, szef kliniki chorób zakaźnych SPSK1 Łukasz Kaczanowski
Klinika chorób zakaźnych w Lublinie jako pierwsza w Polsce testuje nową metodę leczenia koronawirusa. Terapia ma na celu zapobiec rozwinięciu niewydolności oddechowej u zakażonych pacjentów. Z nowatorskiej metody korzysta w tej chwili trzech pacjentów w szpitalu przy Staszica.

- Lek działa na układ immunologiczny i blokuje pewne mechanizmy reakcji zapalnych. Mamy nadzieję, że przez to dojdzie do zatrzymania tej "burzy zapalnej", która się przetacza u pacjentów z koronawirusem i w sposób gwałtowny doprowadza do niewydolności oddechowej, która jest później przyczyną zgonu u tych osób - wyjaśnia dr hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1.

Terapią objęto trzech pacjentów, którym we wtorek podano pierwszą dawkę, a w środę - drugą. Cała terapia składa się z dwóch iniekcji. Na świecie tę metodę leczenia stosują pojedyncze ośrodki w Chinach i we Włoszech. Natomiast pionierem w Polsce jest klinika chorób zakaźnych przy Staszica, która jako pierwsza w kraju stosuje tę nowatorską terapię.

- Lek, który obecnie wprowadziliśmy do terapii, jest stosowany w innych chorobach na co dzień. W tym momencie, nie mamy czasu czekać na oficjalne stanowisko w sprawie wyników leczenia w przypadku koronawirusa, dlatego zdecydowaliśmy się je podać. Staramy się obecnie dać pacjentom wszystko, żeby uratować ich zdrowie i życie - dodaje dr hab. n. med. Tomasiewicz.

Lubelscy zakaźnicy próbują zwalczać koronawirusa również za pomocą leków przeciwmalarycznych oraz stosowanych przy zakażeniu HIV, które działają przeciwwirusowo. - Widać poprawę u tych pacjentów. Można gdybać, że ich stan zdrowia i tak by się polepszył bez tego, ale na pewno tego nie wiemy. Jeżeli jednego dnia pacjent znajduje się tuż przed kwalifikacją do podłączenia do respiratora, a następnego dnia jest na tyle dobrze, że go nie wymaga i z dnia na dzień stan się poprawia, to wychodzimy z założenia, że zastosowane leczenie działa i to sprawia, że ratujemy tych pacjentów - tłumaczy kierownik kliniki chorób zakaźnych SPSK1.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaźnicy z SPSK1 w Lublinie testują nową metodę leczenia koronawirusa - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto