Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakątek Jezuickiej od 200 lat przenosi nas do innych światów. Teatr Stary świętuje podwójny jubileusz. Zobacz zdjęcia

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
W 1822 r. nazywał się Teatrem Zimowym i nad sceną zamieścił pochwałę śmiechu, czyli motto „Śmiech naprawia obyczaje”. W przyszłym roku Teatr Stary będzie świętował 200 lat funkcjonowania i dekadę, odkąd działa w nowej formule.

– Dziękuję za te 10 lat pracy i za pomysł na Teatr Stary. Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się zatrzymać w Lublinie panią Karolinę Rozwód i powierzyć jej misję niesłychanie ważną: połączyć historię tego miejsca ze współczesnością, zadowolić bardzo wyrobionych odbiorców lubelskich instytucji kultury. Łatwo nie było, ale Teatr Stary odniósł wielki sukces – twierdzi prezydent miasta Krzysztof Żuk.

Dodaje, że zainteresowanie uczestnictwem w spektaklach jest często większe niż liczba miejsc na widowni.

– Wiele wydarzeń jako odbiorcy pamiętamy do dzisiaj. Ja mocno przeżywałem spektakl Leszka Mądzika z Anną Marią Jopek, bo wydawał się trudny do osobistego emocjonalnego przetworzenia. Piękny i przedstawiany chyba w momencie, w którym te emocje były potrzebne: artystom, ale też i widzom – wspomina Żuk.

Najstarszym teatrem w Polsce jest warszawski Teatr Narodowy działający od 1765 r. Lubelska placówka pod względem wieku plasuje się na drugim miejscu. Teatr Stary jednak miał trzydziestoletnią przerwę w funkcjonowaniu. U schyłku poprzedniego stulecia stan XIX-wiecznego budynku się pogarszał, a w 1981 r. zupełnie przestała w nim tętnić kulturalna aktywność. Placówka zaczęła na nowo działać po generalnym remoncie w 2012 r.

– To nie jest teatr Karoliny Rozwód, to jest przede wszystkim teatr mieszkańców Lublina – zaznacza Karolina Rozwód, dyrektorka instytucji. – Mam zaszczyt i przyjemność go prowadzić z gronem kuratorów, którzy dbają o jakość, i z fantastycznym zespołem, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych.

Repertuar na sezon artystyczny 2022

Na najstarszych deskach w Lublinie w jubileuszowym roku wystąpią m.in. Krystyna Janda, Ewa Bem, Jan Peszek i Wojciech Smarzowski.

– Nie ma teatru bez gwiazd, ale teatr to nie tylko gwiazdy. Chcieliśmy, żeby repertuar przyszłego roku połączył te dwie filozofie, dla których zawsze wspólnym mianownik była jakość. Kiedy zastanawialiśmy się, co pokazać, stwierdziliśmy, że chcielibyśmy zaprosić do projektów przyjaciół Teatru Starego, a z drugiej strony zależało nam, żeby wszystkie wydarzenia miały odświętny charakter – mówi Karolina Rozwód.

W pierwszym półroczu nowego roku możemy spodziewać się w repertuarze m.in. powrotu spektaklu Anny Marii Jopek i Leszka Mądzika „Czas kobiety”. Nowym projektem natomiast będzie „Krótka rozmowa ze śmiercią”, który powstał w nawiązaniu do dwóch renesansowych tekstów: „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze śmiercią” i „Krótka rozmowa z panem wójtem i plebanem”.

W Teatrze Starym nie zabraknie też spotkań z muzyką (czeka nas m.in. koncert Ewy Bem & Alchemik Big Band Grzecha Piotrowskiego) i bitew o literaturę (przed nami m.in. spotkanie ze Zbigniewem Rokitą, tegorocznym laureatem Literackiej Nagrody Nike).

Sprzedaż biletów na wydarzenia w Teatrze Starym rusza w czwartek (2.12).

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto