Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowy pałac w Podzamczu idzie pod młotek

Wasabi
Wasabi
Znajdujący się ok. 20 km od Lublina, piękny, ale wymagający kompleksowej odnowy obiekt wystawiony został na sprzedaż. Gmina Mełgiew - jego właściciel, liczy na znalezienie poważnego kupca, który przywróci pałac do dawnej świetności.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Pierwsze wzmianki o majątku ziemskim – Mełgiew, należącym wówczas do kanonika krakowskiego Dzierzka i jego brata Hostasjusza, pochodzą z 1330 roku.

Wiadomo, że funkcjonował tu dwór lub zamek obronny z drewna i kamienia, który przez kilka wieków sukcesywnie rozbudowywano.

W XVIII wieku obiekt został jednak zniszczony. Odrodzenie się głównej siedziby majątku przypadło na czas gospodarowania rodu Stoińskich, którzy na zrębach dawnego zamku wybudowali barokowy pałac z ogrodem.

W 1819 r. drogą licytacji dobra nabył Wojciech Wierciński, podstarosta drohicki. Trzy lata później cały majątek Mełgiew podzielono na trzy części, a właścicielem Podzamcza został generał Ludwik Kicki. Rezydował w nim tylko przez 9 lat, bowiem w 1831 r. poległ pod Ostrołęką, w bitwie powstania listopadowego .

Następnie majątek nabył Kazimierz Puchala. Później zarządzali nim jego wnukowie z Szublowskich – Joanna i Józef. Od 1870 r. panem tych terenów stał się Korwin Szublowski i mniej więcej w tym czasie, na głównej osi za pałacem, powstał szeroki salon ogrodowy z rzadkimi drzewami, przechodzący w aleję spacerową. W 1880 r. wybudowano jeszcze dwie oficyny - jedną z nich połączono z pałacem.

Podczas przebudowy - na przełomie XIX i XX w. - fragmenty ogrodu zyskały luźny układ alejek oraz małą architekturę: fontannę, taras z balustradą, a także owalny gazon z podjazdem na dziedzińcu. W wyniku małżeństwa Stefanii Szublowskiej z Edwardem Rulikowskim dobra przeszły w ręce rodziny Rulikowskich. Ostatnimi posiadaczami majątku byli do 1944 r. Maria i Zygmunt Rulikowscy.

Po II wojnie światowej w zespole pałacowo-parkowym funkcjonowała szkoła rolnicza, hotel robotniczy, spółdzielnia rolnicza, a od 1956 r. szkoła podstawowa i rolnicza. Obecnie w pałacu funkcjonuje szkoła podstawowa, zerówka i przedszkole, a w oficynach znajdują się mieszkania, które wynajmuje kilka rodzin.

Niestety, przez wiele lat zaniedbań, spora cześć tego zespołu pałacowo - parkowego uległa dewastacji. W najgorszym stanie są oficyny i park.

Nieruchomość o pow. 6,74 ha wraz z zabudowaniami (pałac - 712 m2, oficyna nr 1 - 99 m2 i oficyna nr 2 - 213 m2) wyceniona została na kwotę 2 mln 294 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto