Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za nami 119. rocznica urodzin „naszego wspólnego poety”. W 1903 r. przyszedł na świat Józef Czechowicz

– Pisał o rzeczach niezwykle aktualnych. Szczególnie dziś, kiedy tragiczne wydarzenia dzieją się niedaleko od nas, warto przypomnieć sobie teksty Czechowicza poświęcone wojnie, która niczego nie utraciła ze swojego przerażającego, demonicznego charakteru – tłumaczy prof. Aleksander Wójtowicz, kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

Uroczystość odbyła się pod pomnikiem poety przy budynku Poczty Głównej, czyli w miejscu jego śmierci podczas bombardowania Lublina we wrześniu 1939 r. Zebrali się pod nim uczniowie Szkoły Podstawowej nr 19, która nosi imię autora „Poematu o mieście Lublinie”, a także licealiści z pobliskiego III LO im. Unii Lubelskiej. Młodzież z podstawówki zaprezentowała kilka najsłynniejszych utworów poety. Kwiaty pod pomnikiem złożyli także przedstawiciele Muzeum Narodowego, Domu Słów i lubelskich urzędów.

– Był twórcą, którego poezja w sposób nieodwracalny odmieniła oblicze liryki minionego stulecia, a zarazem poetą, który wprowadził do Lublina literacką nowoczesność. Nauczył poetów lubelskich, a potem warszawskich, jak pisać w sposób niesłychanie sugestywny, łączący poetykę marzenia sennego z wizjami katastroficznymi. To, że tak licznie się zgromadziliśmy dowodzi, że był naszym wspólnym poetą – twierdzi prof. Wójtowicz.

Debiutował w 1923 r. na łamach lubelskiego „Reflektora” prozą pt. „Opowieść o papierowej koronie”. W swojej twórczości zajmował się jednak głównie poezją. Był także dziennikarzem związanym m.in. z Polskim Radiem i „Kurierem Lubelskim”.

– Mam poczucie, że Czechowicz jest cały czas odkrywany na nowo. Kiedy prowadzę kuluarowe rozmowy podczas różnych wydarzeń poetyckich, wymieniamy się informacjami i okazuje się, że każdy wie o nim coś innego. Był bardzo barwną i charyzmatyczną postacią, mam poczucie, że jeszcze długo nie znudzi się lublinianom – przekonuje Magdalena Krasuska z Domu Słów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Za nami 119. rocznica urodzin „naszego wspólnego poety”. W 1903 r. przyszedł na świat Józef Czechowicz - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto