Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Lublina nie zniknie cytomammobus

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Dobra wiadomość dla kobiet z woj. lubelskiego. Zdaniem lubelskiego NFZ cytomammobusy działają legalnie.

Badania cytologiczne w cytomammobusach są niezgodne z prawem. Taką informację opublikowały w czwartkowym wydaniu Fakty TVN. Podkarpacki Oddział NFZ zaczął egzekwować przepisy, które zmieniły się już dwa lata temu. Jak twierdzi, na swój sposób, ale zgodnie z przepisami.

– Nie ma możliwości, by przeprowadzać badania cytologiczne w miejscu innym niż gabinet ginekologiczny. Nie może to być pojazd mobilny, dlatego że nie ma do tego warunków – twierdzi Anna Holtzer z podkarpackiego NFZ. To ich zdaniem nie jedyny problem. – Zgodnie z przepisami, materiał w cytologii powinien pobierać lekarz, a nie pielęgniarka, jak miało to miejsce w cytomammobusach – dodaje. Dlatego fundusz na Podkarpaciu zapłaci jedynie za badania w gabinetach lekarskich.

Co na to lubelski NFZ? – Inaczej interpretujemy te przepisy. Cytomammobus należący do Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej spełnia wszelkie warunki do przeprowadzania cytologii – twierdzi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy oddziału. – Zarejestrowany jest jako pojazd placówki uprawnionej do wykonywania tego typu zabiegów. I dodaje: - Badania może przeprowadzać nie tylko lekarz, ale i położna, posiadająca odpowiedni certyfikat.

Rzeczniczka przyznaje jednak, że nie podpisali jeszcze kontraktu z placówką na finansowanie cytomammobusów. – Czekamy na rozstrzygnięcie postępowań – podkreśla.

Dyrektor COZL, Elżbieta Starosławska, nie ma wątpliwości co do działania cytomammobusów w 2011 roku. – Spełniamy wszelkie warunki i nie pozbawimy naszych pacjentek tej możliwości. Będziemy dalej wykonywać badania – zapewnia.

Przeciwwskazań nie widzi też Paweł Policzkiewicz, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie. – Obiekt spełniał wymogi sanitarne. Niedługo skontrolujemy cytomammobus po raz kolejny – zapowiada.

Lubelscy pacjenci COZL są wstrząśnięci decyzją podkarpackiego NFZ-u. – Z tych badań korzystały tysiące kobiet. Odebranie im dostępu do profilaktyki dla wielu z nich oznacza wyrok – mówi Magdalena Pysz, chora na nowotwór piersi.

Od 2009 roku z cytologii w cytomammobusach skorzystało 4 200 kobiet w 48 miejscowościach województwa lubelskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto