Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wzrost cen gazu i prądu. Jakie są przyczyny? Rzecznik prasowy rządu wymienia dwie

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
fot maciej jeziorek / polskapresse
– Problem jest taki, że w 2014 roku, a wcześniej w 2008, zaakceptowano przepisy, które dotyczą sposobu handlu pakietami do emisji CO2. Wtedy rządziła PO. Ten opóźniony efekt jest teraz. Pakietu klimatycznego nie można już wypowiedzieć w prosty sposób. Trzeba byłoby znowelizować przepisy na poziomie ogólnoeuropejskim – wyjaśnił Piotr Müller, rzecznik prasowy rządu.

Piotr Müller mówił w Polsat News, że są dwie główne przyczyny wzrostu cen gazu i prądu. – Z jednej strony jest to dyktat cenowo-gazowy Rosji, a z drugiej polityka klimatyczna UE i koszty zakupu tzw. pakietów emisji CO2. Druga rzecz, jeśli chodzi o przypadki wysokich podwyżek, to często mamy do czynienia ze złym wyborem taryfy, która jest stosowana - zamiast taryfy indywidualnej, taryfa biznesowa – powiedział.

Rzecznik rządu podkreślił, że „w każdym przypadku, gdy mamy do czynienia z klientem indywidualnym, oczywiście stosujemy zabezpieczenia URE i te podwyżki nie mogą być wtedy tak wysokie”. Dodał, że klienci indywidualni, którzy otrzymali podwyżki cen gazu o kilkaset procent, powinni jak najszybciej zgłosić się do operatora, by ten zaczął stosować wobec nich taryfę dla klientów indywidualnych. – Wtedy nie trzeba będzie płacić tych podwyższonych rachunków. Trzeba to zrobić niezwłocznie – mówił.

– My nie zamykamy na to oczu, będziemy to obserwować – zaznaczył Piotr Müller. Dodał, że niektóre wspólnoty mieszkaniowe dotychczas stosowały taryfę dla klientów biznesowych, ponieważ w przeszłości różnica w wysokości między taryfą dla tych klientów, a klientów indywidualnych, nie była wysoka. Przyznał, że w tej chwili nie ma danych mówiących o tym jak wielu klientów indywidualnych jest objętych taryfą biznesową.

Podkreślił, że „ważne jest, aby zlikwidować przyczynę wysokich cen”. – Nie jest sztuką wprowadzić teraz tarczę antyinflacyjną. My te działania realizujemy. Obniżyliśmy VAT na gaz, obniżyliśmy akcyzę, obniżyliśmy podatki, które wpływają na cenę paliwa. Drugą rzeczą jest to, żeby wyeliminować przyczyny wzrostu cen gazu – mówił.

– Problem jest taki, że w 2014 roku, a wcześniej w 2008, zaakceptowano przepisy, które dotyczą sposobu handlu pakietami do emisji CO2. Wtedy rządziła PO. Ten opóźniony efekt jest teraz. Pakietu klimatycznego nie można już wypowiedzieć w prosty sposób. Trzeba byłoby znowelizować przepisy na poziomie ogólnoeuropejskim – wyjaśnił Piotr Müller.

17 grudnia 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że w wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG OD, że miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną o około 9 zł netto miesięcznie. URE przekazał też, że od 1 stycznia 2022 roku, łączny średni wzrost rachunku za prąd przeciętnego gospodarstwa domowego wyniesie ok. 24 proc. Oznacza to wzrost o ok. 21 zł netto miesięcznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wzrost cen gazu i prądu. Jakie są przyczyny? Rzecznik prasowy rządu wymienia dwie - Portal i.pl

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto