Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa Macieja Cieślaka "Bajka masajska. Podróż inicjacyjna" [Relacja za akredytację]

bebafijolek
bebafijolek
Przeczytaj relację i zobacz zdjęcia z otwarcia wystawy Macieja Cieślaka "Bajka masajska. Podróż inicjacyjna". To kolejna "Relacja za akredytację'!
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Przed oficjalnym otwarciem z pewnością żaden z gości nie spodziewał się zobaczyć tego, co znajdowało się za szczelnie zamkniętymi drzwiami galerii. Sam tytuł wystawy dawał do myślenia: "Bajska masajska. Podróż inicjacyjna". I jeśli ktoś wcześniej nie przeczytał jej opisu, to z pewnością zadawał sobie pytania: "Jaka bajka? Może jakaś kreskówka albo projekt powstawania animacji?"  Otóż nie.

"Bajka masajka. (...)." to niezwykła opowieść o dojrzewaniu młodych chłopców.

Jeśli któryś z panów kiedykolwiek powiedział, że ''wstępowanie'' w męski świat jest trudne, to powinnien koniecznie obejrzeć tę wystawę. Dlaczego? Bo to opowieść o dziecku, które dla spełnienia swoich marzeń o dorosłości musiało wyruszyć w trudną i niebezpieczną wyprawę, stoczyć walkę ze złodziejami, a dopiero potem powrócić do rodzinnej wioski. Brzmi banalnie, prawda? A jednak jest to historia przekazywana od wieków z pokolenia na pokolenie.

Gdzie dzieją się takie rzeczy, które do złudzenia przypominają ciekawy film? W Laikipi, w obrębie Wielkiego Rowu Afrykańskiego, nazywanej przez antropologów kolebką cywilizacji. Jest to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie o cywilizacji słyszy się tylko od turystów, a tradycja i kultywowanie dawnych zwyczajów jest jednym z najważniejszych zadań wszystkich pokoleń masajów (obecnie zamieszkujących najliczniej tamte tereny).

Kto mógł się zdobyć na podobną wyprawę do ''kolebki cywilizacji''? Tą osoba był Maciej Cieślak.

Większość z nas, czytając jego życiorys, nie posądziłby go o zajmowanie sie fotografią. Dlaczego? Oto kilka faktów z jego NIEFOTOGRAFICZNEGO życiorysu:

1) ukończył fakultet matematyczno - fizyczny na Uniwersytecie Jagiellońskim,
2) studiował na Uniwersytecie Heidelberg (ma doktorat w dziedzinie fizyki jądrowej),
3) ukończył studia podyplomowe w Katedrze Gospodarki Światowej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie,
4) jest prezesem Zarządu Holon Consultants,
5) posiada znaczne doświadczenie w pracy przy transakcjach kapitałowych, fuzjach i przejęciach oraz strategiach wejścia na rynek dla inwestorów zagranicznych,
6) był menedżerem w Central Europe Trust.

Niesamowite, prawda? Człowiek, który ma smykałkę do biznesu i dziedzin ekonomiczno-fizyczno-matematycznych zajmuje się fotografią.

Pewnie dlatego ukończył Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików. Nie na co dzień spotyka się geniusza.

Było trochę o autorze, więc teraz o jego dziele.

Wystawa składa się z 37 fotografii z opisem narracyjnym. Dzięki temu odwiedzający może nie tylko podziwiać wspaniałe fotografie, ale również poznać i wczuć się w historię, zapisaną na kilkunastu kartach.

Zdjęcia znajdują się w dwóch salach: na piętrze oraz ''w piwnicach'' galerii. Pierwsza przygotowana została w kolorach czerni - prawdopodobnie ma to oddać emocje, jakie wywołuje początek historii - smutek, żal, strach, zazdrość, złość, zniechęcenie.... Druga natomiast jest już zupełnie inna: ściany białe i jasne światło ma nas wprawić w weselszy nastrój - tak jak w historii. "Musi mu się udać!" - dopingują w myślach widzowie.

Jaki jest koniec tej historii? Dowiecie się Państwo po obejrzeniu zdjęć zamieszczonych poniżej, albo, jesli chcecie wejść w prawdziwy świat Masajów i poczuć to, co z pewnością jest wam nieznane - zapraszam do Ośrodka Praktyk Teatralnych "Gardzienice", ul. Grodzka 5a w Lublinie.

Wystawa potrwa do 27 kwietnia 2011 roku! Serdecznie zapraszam!



Recenzja wystawy i zdjęcia powstały w ramach akcji "Relacja za akredytację"! Ty też możesz zostać Dziennikarzem Obywatelskim MM Lublin!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto