Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyprawa na Porytowe Wzgórze. Zobaczymy partyzancki cmentarz oraz dziką, unikatową przyrodę

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Pomnik na Porytowym Wzgórzu
Pomnik na Porytowym Wzgórzu Bogdan Nowak
Partyzanci przedstawieni na pomniku ustawionym na Porytowym Wzgórzu są pełni ekspresji. Na ich twarzach uchwycono wściekłość i determinację. Są ukazani w biegu. Obok nich przedstawiono także wybuch pocisku. W ten sposób upamiętniono słynną bitwę partyzancką na Porytowym Wzgórzu (odbyła się ona w czerwcu 1944 r.). Nie tylko pomnik robi ogromne wrażenie.

Na Porytowym Wzgórzu (kilkanaście kilometrów na południe od Janowa Lubelskiego) odbyła się jedna z największych i najważniejszych bitew partyzanckich podczas II wojny światowej. Partyzanci polscy i sowieccy przeciwstawili się tam ponad dziesięciokrotnie liczniejszym siłom okupanta (w walkach uczestniczyło blisko 30 tys. żołnierzy niemieckich). Leśnym udało się wyrwać z okrążenia.

Nigdy o tym nie zapomniano. Na Porytowym Wzgórzu, w miejscu gdzie doszło do walk - w sąsiedztwie partyzanckiego cmentarza - w 1974 r. ustawiono pomnik „Braterstwa broni partyzantów polskich i radzieckich” według projektu Bronisława Chromego (był on także m.in. autorem słynnej rzeźby smoka wawelskiego w sąsiedztwie Smoczej Jamy w Krakowie). Nadal robi on na widzach ogromne wrażenie, chociaż... z tym partyzanckim braterstwem polsko-sowieckim broni bywało w 1944 r. różnie.

Dlaczego? Drugim, dramatycznym aktem „zwarcia” na Porytowym Wzgórzu stała się bitwa pod Osuchami. Tam Sowieci sami wyrwali się z niemieckiego kotła, pozostawiając w nim „sojuszników” z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Bitwa zakończyła się dla naszych partyzantów tragicznie (wielokrotnie pisaliśmy o tych wydarzeniach na naszych łamach). O tym także warto pamiętać.

Jednak nie tylko historia w tym miejscu jest ważna. Turyści, którzy dotrą na Porytowe Wzgórze znajdą się na terenie Rezerwatu Przyrody Lasy Janowskie (ma on w sumie powierzchnię prawie 2,7 tys. ha). Można wybrać się tam na spacer specjalnie wyznaczonymi ścieżkami. Zobaczymy m.in. malowniczą skarpę porośniętą wiekowym borem oraz liczne, pomnikowe drzewa.

Trasa wiedzie przez mostki nad Branwią i drewniane kładki. Ustawiono przy nich tablice informacyjne. Dowiemy się z nich jaka jest specyfika śródleśnych łąk, jakie w lasach janowskich żyją zwierzęta, jakie występują rośliny oraz m.in. gdzie można natknąć się na bobry.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyprawa na Porytowe Wzgórze. Zobaczymy partyzancki cmentarz oraz dziką, unikatową przyrodę - Kurier Lubelski

Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto