Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wypoczynek dla zdrowia. Lekarz radzi

redakcja
redakcja
sxc.hu
Dlaczego powinniśmy wyjeżdżać na urlop, na wakacje? Rozmowa z Małgorzatą Horsztyńską-Markuszewską, lekarzem.

– Udowodniono, że zmiana klimatu, środowiska, otoczenia ma bardzo dobry wpływ na regenerację sił fizycznych i na odbudowanie psychiki. Żyjemy w pośpiechu, w stresie i raz na jakiś czas taki odpoczynek jest nam niezbędny.

Nie wystarczy po prostu urlop w pracy i wypoczynek w domu?

– To nie to samo. Nie wypoczywa się w pełni w tych samych warunkach, w jakich żyje się na co dzień. Poza tym w domu zawsze jest coś do zrobienia, naprawienia, mijamy miejsce pracy i choć tam nie wstępujemy, to jednak stres się odzywa. Dlatego dobrze jest wyjechać. Jednak zawsze warto wcześniej się zastanowić i dobrze zaplanować urlop i wybrać rozsądnie. Nie dla każdego wieku, zdrowia i kondycji wszystkie formy wypoczynku i wszystkie miejsca są wskazane. Trzeba też wziąć pod uwagę to, czy jedziemy z dziećmi czy urlop planują sami dorośli lub starsi ludzie.

Czy starsi ludzie mogą pojechać na wycieczkę do strefy śródziemnomorskiej?

– Czemu nie, jeśli są zdrowi niech jadą wszędzie bo zawsze wyjeżdżając za granicę – niezależnie od strefy klimatycznej trzeba brać zdrowie pod uwagę. Leczenie w obcym kraju może przynieść wiele komplikacji. Radzę, żeby starsze osoby zastanowiły się, zanim kupią wycieczkę do ciepłych krajów. Dla ich organizmów często obarczonych chorobami może to być szokująca zmiana środowiska. Temperatury mogą być zbyt wysokie. Trzeba pić bardzo dużo płynów, a starsi raczej takiego nawyku nie mają. Wiele osób ma kłopoty żołądkowe z powodu innej diety w krajach śródziemnomorskich. Młody organizm jakoś sobie z tym prędzej poradzi, starsi mogą mieć kłopoty. Dlatego radzę przed wyjazdem poradzić się lekarza.

A w kraju jakie kryteria brać pod uwagę?

– Jeśli ktoś cierpi na chorobę nadciśnieniową, niech wybierze się na równiny, nad morze, a nie w góry. Alergik powinien raczej wybrać się nad wodę, a nie do lasu lub w pobliże kwitnących pól. Powinien też wybrać taką porę roku, kiedy nasilenie pyłków jest jak najniższe. Osoby z problemami krążenia muszą brać po uwagę to, że podróż nawet krótka, samolotem może spowodować np. przykre obrzęki nóg. W lecie w ciepłych krajach będzie tam dla nich temperatura nie do zniesienia.
Są zwolennicy podzielonego urlopu – dwa tygodnie w zimie, dwa w lecie

– Jeśli ktoś ma taką możliwość, warto skorzystać. To dobry pomysł. Organizm nie jest zbyt wyczerpany po całorocznej pracy i lepiej się regeneruje.


Rozmawiała Maria Kolesiewicz



Czytaj także:

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto