Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wyniki wyborów w drugiej turze. Kto zostanie prezydentem? Sprawdź wyniki exit poll po zakończeniu głosowania

OPRAC.: EP
Wyniki wyborów prezydenckich - nie ma dziś w Polsce ważniejszego tematu. Po zamknięciu lokali wyborczych poznaliśmy pierwsze, sondażowe wyniki głosowania w drugiej turze. Dane zostały przygotowane przez Ipsos dla największych stacji telewizyjnych. Różnica pomiędzy kandydatami jest niewielka. Frekwencja w całym kraju wyniosła 68.9 proc. Jest wyższa niż w czasie pierwszej tury głosowania.

Pierwsze sondażowe wyniki wyborów:

  • Andrzej Duda: 50,4 proc.
  • Rafał Trzaskowski: 49,6 proc.
    Frekwencja w całym kraju wyniosła 68.9 proc

- Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów - podkreśla firma Ipsos, która przygotowała pierwsze sondażowe wyniki wyborów.

Różnica pomiędzy kandydatami mieści się w granicach błędu. Ze wskazywaniem zwycięzcy głosowania trzeba się więc wstrzymać przynajmniej do wyników late poll.

Swoje zwycięstwo ogłosił już Andrzej Duda. - Dziękuję wszystkim moim rodakom, którzy poszli do głosowania. Taka frekwencja wystawia piękne świadectwo naszej demokracji - mówi Andrzej Duda. - Cieszę się ze zwycięstwa. Na razie sondażowego, ale ostatnio jak to mówią, jeszcze mi urosło - dodał. Ubiegający się o reelekcję prezydent przygotował długa listę podziękowań.

Nadzieję na zwycięstwo ma jeszcze Rafał Trzaskowski. - Mówiliśmy, że będzie blisko i jest blisko - mówi Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej. - Jestem absolutnie przekonany, że będzie dobrze - dodał.

Wybory w Lubelskiem. Spokojnie, ale w „ogonku"

Druga tura wyborów na prezydenta RP w województwie lubelskim przebiegała spokojnie. Policja dostawała pojedyncze zgłoszenia o próbach łamania ciszy wyborczej. W niektórych miejscach na oddanie głosu trzeba było poczekać w kolejce.

- Głosuję, bo chcę mieć wpływ na to, kto rządzi krajem. Nie mogę słuchać, jak ktoś ciągle narzeka na władzę, a nie chodzi na wybory - tłumaczyła pani Elżbieta z Płouszowic, która do lokalu wyborczego w szkole podstawowej w tej podlubelskiej miejscowości przyszła w niedzielę chwilę przed godziną 12.

O tej porze nie czekała w kolejce, ale wcześniej w lokalu było więcej osób. Tradycyjnie – większy tłok przy urnach robił się po mszach świętych.

Przed niektórymi komisjami w Lublinie tworzyły się „ogonki” chętnych do głosowania. Tak było na przykład przy ul. Poturzyńskiej czy Elektrycznej. - Kolejka idzie dość szybko wiec nie ma co się zniechęcać. Myślę że warto odstać te kilka chwil - podkreślał pan Karol.

Nowością było to, że w niedzielę kobiety w ciąży, osoby starsze, niepełnosprawne i te z małymi dziećmi mogły wchodzić do lokalu bez kolejki – tak decydowało wydane w ostatni wtorek rozporządzenie ministra zdrowia.

Do godz. 12 frekwencja w całym województwie lubelskim wyniosła 23,39 proc. To nieco więcej niż w pierwszej turze o tej samej porze. Tradycyjnie najbardziej aktywni byli mieszkańcy gminy Godziszów (33,9 proc. uprawnionych). Najmniej – wyborcy z gminy Werbkowiece (14,4 proc.). W Lublinie do południa zagłosowało 26,82 proc. uprawnionych, w całym kraju - 24,73 proc.

Marcin Palade, znany socjolog polityki, analizował na Twitterze, że, biorąc pod uwagę dane o frekwencji z godz. 12, w drugiej turze w porównaniu z pierwszą wzrosła aktywność na terenach wiejskich.

Z kolei frekwencja na godz. 17 w woj. lubelskim wyniosła 51,33 proc. wyniosła. To o ponad 4 proc. więcej, niż dwa tygodnie temu o tej samej porze.

Spokojne głosowanie

- Nie otrzymaliśmy informacji o istotnych problemach z otwarciem lokali wyborczych. Od rana w kraju policja zgłosiła 253 zdarzenia związanych z wyborami. Jest ich więcej niż przy pierwszej turze. Było to wywieszanie 21 plakatów, 41 przypadków złamania ciszy wyborczej, 148 uszkodzenia plakatów z kandydatami - relacjonował wczoraj rano szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak.

Jak informowała policja, głosowanie przebiegało spokojnie także w województwie lubelskim.

- Zdarzały się jedynie pojedyncze przypadki dotyczące wieszania nowych plakatów czy zrywania materiałów wyborczych - poinformowała podinsp. Renata Laszczka-Rusek, rzeczniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

Na LSM w Lublinie ktoś skarżył się na zatłuszczone karty do głosowania, co miało uniemożliwiać postawienie krzyżyka przy nazwisku kandydata. Wątpliwości dotyczyły lokalu wyborczego przy ul. Wołodyjowskiego. Łukasz Mazur, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów tłumaczył, że wyborca nie zgłosił tego problemu komisji, więc nie było jak zweryfikować tego doniesienia. - Jednak członkowie komisji później sprawdzili wszystkie karty, nie stwierdzono, żeby były ubrudzone w sposób uniemożliwiający oddanie głosu - podkreślał Łukasz Mazur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyniki wyborów w drugiej turze. Kto zostanie prezydentem? Sprawdź wyniki exit poll po zakończeniu głosowania - Kurier Lubelski

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto