Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wycieczki po Lubelszczyźnie: Śladami prawosławnych cmentarzy (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

lublin112.pl
lublin112.pl
Prawosławne cmentarze znajdują się kilka kilometrów poza Włodawą. Warto je zobaczyć łącząc tę wyprawę ze zwiedzaniem skansenu w Holi - pisze Fotonews, Dziennikarz Obywatelski.

Szukając śladów prawosławia w naszym regionie prezentowałem takie miejsca jak Suchawa i Hola. Przemierzając drogi w okolicach Włodawy możemy napotkać na przydrożne prawosławne krzyże. Jadąc w stronę Holi warto zatrzymać się w Wyrykach Woli. Tablica przy szosie informuje, że znajduje się tu cmentarz prawosławny.

Dzięki projektowi "Cmentarze Pogranicza" Towarzystwa dla Natury i Człowieka z Lublina to kolejny cmentarz ocalony od zapomnienia.

Ok. 50m od szosy wśród drzew stoją drewniane i kamienne krzyże. Pochówki datowane są na XIX i XX w. Na cmentarzu są prawdopodobnie pochówki z okresu I wojny światowej. W chwili obecnej cmentarz silnie zarasta krzewami. Część nagrobków jest oczyszczona, jednak dużo niszczeje i za kilka, kilkanaście lat czas obejdzie się z nimi destrukcyjnie. Obejrzenie tego miejsca zajmuje ok. 15 minut.

Jadąc dalej w stronę miejscowości Hola, zatrzymujemy się w lesie przed wsią. Na poboczu po lewej stronie stoi tablica, z której możemy się dowiedzieć o miejscu pochówku staroobrzędowców (starowierców, raskolników). Jest tu także rys historyczny tego odłamu prawosławia. Za tablicą, wśród drzew widać głaz i drewniany krzyż. W tym miejscu mieszczą się pochówki staroobrzędowców. Miejsca pojedynczych mogił były skromnie oznaczane drewnianym krzyżem, jeżeli ten zgnił stawiano na jego miejsce nowy.

Prawosławne cmentarze znajdują się kilka kilometrów poza Włodawą. Warto je zobaczyć łącząc tę wyprawę ze zwiedzaniem skansenu w Holi. Zobaczenie tych miejsc wraz z jazdą autem zajmuje ok. 2 godzin. To dobra alternatywa, w czasie letniego pobytu nad jeziorem Białym, aby poznać religijny koloryt naszego regionu.

Czytaj też: Wycieczki po Lubelszczyźnie: Obóz i cmentarz wojenny w Błudku (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto