Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie podbijamy Europę

Goral Konrad
Goral Konrad
Międzynarodowa wymiana młodzieży to idealny sposób na nawiązanie nowych znajomości oraz poznanie obyczajów, tradycji i kultury innych krajów. Takie spotkania organizuje Fundacja Nowy Staw.

Wystarczy mieć od 13 do 25 lat, szczere chęci i głowę pełną ciekawych pomysłów.

W ramach programu młodzi ludzie mogą wyjechać za granicę lub zaprosić gości z odległych krajów do siebie. Wymiana trwa zwykle od 6 do 21 dni, bierze w niej udział od 16 do 60 uczestników. – Każda wymiana powinna mieć jasno określony cel i temat. Młodzi ludzie muszą wiedzieć, z mieszkańcami jakiego kraju chcą się spotkać i co będą razem robić – mówi Anna Moskwa z Fundacji Nowy Staw. – Dlatego trzeba dobrze zaplanować program wizyty za granicą lub w Polsce. Każdy powinien składać się kilkunastu a nawet kilkudziesięciu punktów – dodaje.

Skąd wziąć pieniądze?  Wymiany młodzieży są współfinansowane z programu Komisji Europejskiej – „Młodzież w działaniu ". Program popularyzuje ideę zjednoczonej Europy, umożliwia nawiązywanie kontaktów międzynarodowych i wymianę doświadczeń. Część kosztów wymiany muszą jednak pokryć sami uczestnicy – z własnej kieszeni, z pomocą sponsorów lub dotacji z urzędu miasta.

Wysokość unijnego dofinansowania zależy od liczby uczestników, a także od tego, czy organizator jest grupą goszczącą, wysyłającą czy koordynującą wymianę. Fundusze mogą pokryć m.in. koszty podróży, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety do muzeów itp. Wnioski można składać do Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu” pięć razy w roku. Najbliższy termin to 1 luty 2009 r. 

– Pieniądze dostaną  te projekty, które najlepiej odzwierciedlają priorytety programu, tj. uczestnictwo ludzi młodych, różnorodność kulturową, obywatelstwo europejskie i integrację społeczną – dodaje Anna Moskwa.  – Istotną grupą adresatów jest młodzież z mniejszymi szansami, dlatego pierwszeństwo miały projekty stworzone dla takich właśnie grup.

Duże szanse maja też projekty, które skutkują szerszą współpracą europejską. Mile widziany jest udział małych i lokalnych stowarzyszeń.

Wśród laureatów konkursu na najlepszą wymianę są m.in. gimnazjalistki ze Świdnika.  Uczennice postanowiły zaprosić do Polski młodzież z Finlandii, Bułgarii i Portugalii. Wymiana pod hasłem „Europo- poznajmy się przez sztukę” odbyła się w Nasutowie. Głównym celem projektu było stworzenie przedstawienia odzwierciedlającego integrację między młodzieżą z czterech różnych stron Europy.

Więcej informacji na www.europe-direct.lublin.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto