Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2021 już za miesiąc

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Pod koniec czerwca Lublin zamieni się po raz kolejny w międzynarodową stolicę muzyki i miejsce spotkania wielu artystów, brzmień, kultur, gatunków i stylów z całego świata
Pod koniec czerwca Lublin zamieni się po raz kolejny w międzynarodową stolicę muzyki i miejsce spotkania wielu artystów, brzmień, kultur, gatunków i stylów z całego świata Archiwum
Pod koniec czerwca Lublin zamieni się po raz kolejny w międzynarodową stolicę muzyki i miejsce spotkania wielu artystów, brzmień, kultur, gatunków i stylów z całego świata. A to za sprawą kolejnej edycji Innych Brzmień, które w tym roku odbędą się od 24 do 27 czerwca.

Tegoroczne Inne Brzmienia w Lublinie mają odbyć w dniach 24-27 czerwca. - Liczymy na to, że skoro udało się nam spotkać na żywo w ubiegłym roku to nie inaczej będzie i tym razem – podkreśla Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa Innych Brzmień w Lublinie. - Ten międzynarodowy wymiar i różnorodność krajów, kultur, tradycji i gatunków, stały się domeną Innych Brzmień. I mamy nadzieję, że wirus tego planu nam nie pokrzyżuje – dodaje.

- Jednym z kluczowych festiwali dla Lublina jest Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który każdego roku stwarza mieszkańcom oraz turystom okazję doświadczenia muzyki na najwyższym, światowym poziomie. Cieszę się, że pomimo niesprzyjających okoliczności wydarzenie ma szansę odbyć się również w tym roku - podkreśla Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W tegorocznym programie festiwalu nie zabraknie wielu nowości, premier i (nie tylko) muzycznych niespodzianek. Jedną z gwiazd będzie legenda niemieckiej elektroniki - duet Mouse on Mars, tworzący mieszankę muzyki techno, trance, disco i ambientu.

- To zespół działający od 1993 r., jeden z tych najważniejszych, jeśli chodzi o poszukującą alternatywną scenę elektroniczną. – tłumaczył Rafał Chwała, dyrektor artystyczny festiwalu. Oprócz niego w piątek (25 czerwca) ma wystąpić legenda polskiego rapu i współtwórca grupy Molesta Ewenement, czyli Włodi, który tym razem połączy swoje siły z 1988, z kolei prosto z Mińska przyjedzie MaDMApper i przywiezie swój dźwiękowo-wizualny projekt. W sobotę materiał ze swojej najnowszej płyty „Black Mental” zaprezentuje Spięty, czyli Hubert Dobaczewski, lider grupy Lao Che.

- To okazja do spotkania Spiętego solo po wieloletniej przerwie w twórczości solowej, ponieważ jego poprzedni album ukazał się 12 lat temu - mówi Agnieszka Wojciechowska. Ale to nie koniec premier i nowości. Podczas Innych Brzmień uczestnicy będą mogli posłuchać projektu WaluśKraksaKryzys. - Jest to głos współczesnych 25-latków i jak sam autor określa to „poezja śpiewana na petardzie” - tłumaczy Wojciechowska i zapewnia, że właśnie na taką petardę możemy liczyć. Również w sobotę zaprezentuje swoją funkową i trochę post-rockową twórczość skład ze Lwowa - Sherpa The Tiger. Z kolei w ostatnią niedzielę czerwca wystąpią artyści ze wschodu – ukraińskie jazzowe Pokaz Trio i surf rockowe żeńskie trio z Wilna Shishi, tworzące w klimacie „zero waste trash music”.

Ważną częścią programu Innych Brzmień jest prezentacja wybranej niezależnej wytwórni muzycznej, którą tym razem będzie tegoroczna jubilatka - polska Instant Classic. Wiemy już, że z tej okazji wystąpi m.in. instrumentalne trio Dynasonic.
Oprócz koncertów organizatorzy zapowiadają liczne spotkania literackie, siedem premier książkowych, a także festiwalowe kino. Uczestnicy festiwalu będą mogli obejrzeć jako pierwsi polską premierę filmu „Truft of power” w reż. Gavina Hovannisiana - dokument o działalności Serja Tankjana, legendarnego lidera formacji SOAD.
- Właśnie jesteśmy na etapie konstruowania polskiej listy dialogowej, polskich napisów i na festiwalu będzie można zobaczyć ten wyjątkowy obraz po raz pierwszy w naszym kraju – zapowiada Chwała.

Co jeszcze? Entuzjaści sztuki będą mogli zobaczyć w tym roku dwie wystawy: „Nadzwyczajni” czyli 45 prac ilustratorów związanych z ukraińskim kolektywem Pictoric, a w Zaułku Hartwigów „Fotografię zaangażowaną” Lewisa Hine'a, amerykańskiego fotografa, prekursora fotoreportażu. - Prace będą przedstawiać dzieci z początku XX wieku, pracujące w amerykańskich fabrykach i miejscach, w których trudno dziś sobie dzieci wyobrazić - mówi Wojciechowska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia będzie bezpłatny. Organizatorzy zachęcają do śledzenia strony Innych Brzmień, na której będą pojawiać się kolejne festiwalowe niespodzianki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wschód Kultury - Inne Brzmienia 2021 już za miesiąc - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto