Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego już działa

redakcja
redakcja
Dorota Awiorko-Klimek / Archiwum
We wszystkich województwach działa teraz Wojewódzkie Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Administracja rządowa odpowiedzialna za zmiany zapewnia, że w efekcie pogotowie ma działać sprawniej.

Będzie też lepiej przygotowane m.in. na katastrofy drogowe. Docelowo w województwie mają zostać cztery dyspozytornie. W zamian powstaną tak zwane duże rejony operacyjne zespołów ratownictwa medycznego. Lubelski Urząd Wojewódzki zapewnia, że zmian nie odczują osoby wzywające karetkę pogotowia, straż pożarną czy policję. – Pod względem technicznym nic się nie zmieni. Nadal będzie można dzwonić pod nr 112 lub 999. Za to pogotowie ratunkowe ma działać sprawniej – wyjaśnia Rafał Przech, rzecznik prasowy LUW.

Lepsze warunki pracy mają za to mieć sami dyspozytorzy. – Na jednej zmianie zatrudnione będą dwie osoby. Do tej pory dyżur pełniła jedna – dodaje Przech.

Lubelski Urząd Wojewódzki utworzył też nowe stanowisko operatora telefonu 112. Zadaniem operatorów będzie główne przyjmowanie i przekazywanie zgłoszeń przychodzących na numery alarmowe. – Pracownicy zostaną przeszkoleni w zakresie procedur odbierania zgłoszeń alarmowych, a także będą szkolić się pod kątem obsługi sprzętu – tłumaczy Przech.

Tymczasem niektórzy dyspozytorzy są przekonani, że ograniczenie liczby dyspozytorni jest równoznaczne z redukcją zatrudnienia.

– Z pewnością będzie to proces stopniowy, ale nieunikniony – uważa jeden z nich, który chce pozostać anonimowy. – Nie boję się o utratę pracy. Mam wszystkie kwalifikacje, niezbędne do pełnienia tego stanowiska – mówi z kolei inna lubelska dyspozytorka.– Na razie nie zmierzam nikogo zwalniać – zapewnia Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego przy ul. Spadochroniarzy w Lublinie. Zastrzega jednak, że jeśli pracownicy nie podwyższą swoich klasyfikacji, po upływie czasu zostaną zwolnieni na własne życzenie. Kiedy dokładnie, nie wiadomo.

Zdaniem dyrektora, jeśli zajdzie potrzeba redukcji zatrudnienia, część pracowników powinna znaleźć pracę w szpitalach i poradniach. – Większość dyspozytorów ma wykształcenie medyczne – kwituje Kulesza.

Nowe dyspozytornie

Docelowo z 20 lubelskich dyspozytorni pozostaną 4:
• Zamość, ul. Starowiejska 23 przeniesiona na ulicę Kilińskiego 62
• Lublin, ul. Szczerbowskiego 6
• Chełm, ul Wyszyńskiego 2B
• Biała Podlaska, ul. Warszawska 20

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto