Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wojewoda lubelski naukowo o karaniu dzieci. Co myśli o klapsie?

Sławomir Skomra
Wojewoda lubelski, autor artykułu o karach cielesnych
Wojewoda lubelski, autor artykułu o karach cielesnych Małgorzata Genca
Satyryczny portal Asz Dziennik przypomniał wojewodzie lubelskiemu jego naukowy artykuł o karaniu dzieci. - Jeśli piszą, że jestem za biciem dzieci, to ich podam do sądu - mówi Przemysław Czarnek.

Asz Dziennik to portal, w którym umieszczane są zmyślone informacje i wymyślone cytaty, ale opatrzone nazwiskami realnych osób.

Często polityków. Tym razem jednak portal - jak sam zaznaczył - wykorzystał prawdziwe zdania wojewody lubelskiego.

„(...) Przemysław Czarnek przyznał samorządowcom medale za ochronę rodziny przed LGBT. ASZ dziennik ustalił, że nagrody Czarnka powinny trafić także w ręce ludzi, którzy bronią prawa do bicia dzieci. Bo, jego zdaniem, kary cielesne - w przeciwieństwie do związków partnerskich - nie są sprzeczne z konstytucją” - kpią autorzy portalu.

Chodzi o artykuł opublikowany w 2018 r. przez Kujawsko-Pomorską Szkołę Wyższą w Bydgoszczy. Wojewoda, konstytucjonalista, wykładowca KUL, zajmował się w nim prawnym problemem karania dzieci.

„W życiu bywa tak, że słowne upomnienia i rozmowy nie wystarczają do wyeliminowania negatywnych przyzwyczajeń i zachowań. W niektórych życiowych sytuacjach zastosowanie kary fizycznej, kary cielesnej, bywa nieodzowne. I choć (...) wielu pedagogów i psychologów optuje za tzw. karą naturalną (...), to przecież jest absolutnie jasne, że nie zawsze bierne oczekiwanie na taką karę będzie uzasadnione. Niekiedy istnieje konieczność zastosowania przymusu fizycznego, w tym kary cielesnej” - to tylko jeden z cytatów.

A dalej Czarnek wyjaśnia, że zdecydowanie potępia znęcanie się nad dziećmi. Tłumaczy też, że kara powinna nastąpić „niezwłocznie” po zawinieniu i powinna być „proporcjonalna do winy”.

- To był artykuł chyba z 2011 roku, napisany przy okazji dyskusji nad tzw. klapsem wychowawczym - tłumaczy dziś wojewoda, ale w internetowych forach jest mocno krytykowany.

Zdaniem dr hab. Anety Borkowskiej z Zakładu Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS, nic nie usprawiedliwia uderzenia dziecka.

- To wyraz bezradności rodziców, którym brakuje wiedzy o innych formach wychowawczych - ocenia Borkowska.

I tłumaczy: - Dziecko uczy się postaw życiowych od rodziców. Jeśli rodzic stosuje przemoc, to dziecko powiela ten sposób działania wobec innych, także najbliższych.

Sam wojewoda odżegnuje się od bicia dzieci. - Jeśli napiszą, że jestem za biciem dzieci, to ich podam do sądu - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto