Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce święto lubelskiego cydru. Zobacz jakie będą atrakcje

Redakcja
Koncert, gra miejska i degustacja polskich cydrów. W przyszłą sobotę Lublin stanie się krajową stolicą tego napoju. Lista atrakcji jest długa.

Lubelskie Święto Młodego Cydru rozpocznie się od rozbicia 700-litrowej beczki z młodziakiem. Stanie ona na rynku Starego Miasta. Będzie trzy razy większa, niż te z poprzednich lat.

- Trudno tak wcześnie powiedzieć jaki będzie miał smak. Wszystkich zapraszamy do degustacji - zachęca Artur Dubaj, główny technolog Ambry. Trunek powstaje z jabłek z pierwszych sierpniowych zbiorów. Będzie można odnaleźć w nim smaki odmian gala, delikates, piros, szampion, jonagored, golden, rubin. Każda z nich symbolizuje jedno stulecie z historii Lublina.

Polska jest największym producentem jabłek w Europie i trzeciem na świecie po Chinach i USA. Mimo to, produkcja soków i napojów alkoholowych na ich bazie należała do rzadkości. - Bogactwo, które w naszym regionie jest od stuleci, dopiero niedawno zostało odkryte - przyznaje Robert Ogór, prezes Ambry. Zmianę przyniosło rosyjskie embargo na owoce i warzywa z 2014 r.

Wówczas pojawiła się potrzeba zagospodarowania płodów rolnych. - To co wydawało się klęską, ludzie przedsiębiorczy przekuli w sukces - mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa. W 2014 r. na rynku pojawił się Cydr Lubelski produkowany przez warszawską spółkę Ambra. Od tego czasu trunek zyskuje popularność. Co więcej, polskie cydry zdobywają medale na światowych konkursach. Najnowszy produkt Ambry, Cydr Lubelski Lodowy, uzyskał złoty medal na British Cider Championships w Anglii.

- W ostatnich latach zauważamy wzrost liczby osób wytwarzających trunek i jego sympatyków - przyznaje Tomasz Solis, wiceprezes Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru. Część z nich pojawi się także na święcie. Wokół Trybunału Koronnego stanie kilkadziesiąt stoisk, na których będzie można spróbować najpopularniejszych polskich cydrów i tych mniejszych, rzemieślniczych. Po raz pierwszy wydarzeniu towarzyszyć będzie konkurs na domowy trunek „Mistrz Cydru 2017” dla cydrowników amatorów i producentów, którzy chcą pochwalić się swoimi eksperymentalnymi wytworami.

Wieczorem zaś podczas finału ogólnopolskiej trasy koncertowej Cydr Lubelski Spragnieni.

Lubelskie Święto Młodego Cydru
SOBOTA, 16 września 2017 r.

godz. 12, Rynek Starego Miasta - największy toast w historii Lublina
godz. 11-17, Rynek Starego Miasta - największa degustacja cydrów w Polsce
godz. 11-17, Stare Miasto - Krakowskie Przedmieście - Plac Litewski - gra miejska Odkrywamy DNA Miasta. Zadaniem uczestników będzie odwiedzenie 10 stacji, rozwiązanie zagadek i wykonanie zadań.

#NIEFILTRUJEMY. Projekt tatuaż
godz. 16-22, Błonia pod Zamkiem - strefy tatuażu, w programie m.in. dziaranie na żywo zwycięzców konkursu #NIEFILTRUJEMY Projekt Tatuaż, sesje pokazowe i wiele innych niespodziewanych zdarzeń

FINAŁOWY KONCERT TRASY CYDR LUBELSKI SPRAGNIENI LATA
godz. 18-22, Błonia pod Zamkiem - finał trasy Cydr Lubelski Spragnieni Lata. Zagrają Bovska, Iza Lach, Dwa Sławy i gość specjalny O.S.T.R.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto