Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wkrótce koniec z analogową telewizją. Czas przejść na cyfrową

redakcja
redakcja
Sygnał analogowy jest wyłączany sukcesywnie w całej Polsce. ...
Sygnał analogowy jest wyłączany sukcesywnie w całej Polsce. ... Wojciech Nieśpiałowski
Sygnał analogowy jest wyłączany sukcesywnie w całej Polsce. Zgodnie z harmonogramem stare nadajniki zostaną wyłączone u nas 17 czerwca o godz. 1 w nocy.

Od tej pory będziemy mogli korzystać tylko z tego, co odbierać można już dziś. Czyli z cyfrowego sygnału dwóch multipleksów: MUX-1 i MUX-2, a w Lublinie także z trzeciego – MUX-3.

Ten ostatni, trzeci multipleks ma w tym momencie najsłabszy zasięg, bo nie ma dla niego miejsca w eterze. Miejsce się zwolni, gdy wyłączony zostanie sygnał analogowy.

Już pięć godzin po wyłączeniu starych urządzeń uruchomione zostaną dodatkowe, cyfrowe nadajniki rozsiewające sygnał MUX-3, które znajdą się w: Piaskach (kanał 23, zajmowany obecnie przez analogowy sygnał TVP 2), Tarnawatce (kanał 36), Łosicach (przejście z kanału 56 na 52 z jednoczesnym zwiększeniem mocy nadawania) oraz Rykach (kanał 52). Sygnał MUX-3 dostępny w Lublinie na kanale 23 zostanie przeniesiony na kanał 52.

Dodatkowo w dwóch miejscach konieczne będzie wzmocnienie sygnału. – Tzw. stacje doświetlające będą uruchomione w Kazimierzu Dolnym i Kraśniku – zapowiada Władysław Zwierzchowski, dyrektor lubelskiej delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Na razie nie ma informacji o tym, by były konieczne kolejne stacje doświetlające dla MUX-3. Nie ma też sygnałów świadczących o tym, by na terenie naszego województwa były jakiekolwiek obszary pozbawione całkowicie możliwości odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili pozostał niecały miesiąc na przygotowanie się do odbioru cyfrowego. Tak, jak w przypadku "starej” telewizji potrzebna jest antena i telewizor. W przypadku anteny sprawa jest prosta: w zdecydowanej większości przypadków wystarczy ta, której używaliśmy do tej pory. Nie ma powodu ulegać namowom sprzedawców i producentów kuszących "antenami do telewizji cyfrowej”.

Telewizor – jeśli jest to nowe urządzenie z oznaczeniami MPEG-4 lub DVBT, to bez problemu "zrozumie” sygnał z anteny. Jeśli jest to starszy odbiornik, trzeba między niego a antenę podłączyć "tłumacza”, czyli dekoder, który można kupić już za kilkadziesiąt złotych.

Co mają multipleksy

MUX-1: TVP 1 HD, TVP 2, TVP Info, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV
MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, TV Puls 2, TV 4, TV 6
MUX-3: TVP 1, TVP 2 HD, TVP Info, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

Dominik Smaga

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto