Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiosna, ach to ty! Czy możemy zapomnieć już o kurtkach zimowych?

Anna Paszkowska
Anna Paszkowska
Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Na dworze już iście wiosenna atmosfera, a mieszkańcy Lublina chętnie korzystają z uroków pogody i spacerują po deptaku. Jednak słoneczne dni są policzone.

Kurtki, szaliki i czapki muszą z nami jeszcze przez chwilę pozostać, bo chociaż na niebie w ostatnich dniach pojawiło się słońce, to odwiedzą nas też chmury deszczowe. Ale o tym przypomina też przysłowie "w marcu jak w garncu".

Synoptyk z IMGW Kamil Walczak przestrzega:

- Na początku przyszłego tygodnia spodziewamy się ochłodzenia. Temperatura w najcieplejszym momencie dnia będzie wynosić 5-7 stopni Celsjusza. Początek przyszłego tygodnia jak najbardziej chłodny, ale póki co ten tydzień z prawdziwie wiosenną pogodą, wysokimi temperaturami - nawet do 15-16 stopni Celsjusza.

W pierwszym wiosennym tygodniu wychodząc z domu powinniśmy zabrać ze sobą parasolkę, gdyż mogą nas złapać przelotne opady.

Kiedy zaczyna się wiosna?

Ekspert dr Agnieszka Dąbrowska z Ogrodu Botanicznego UMCS wyjaśnia poszczególne etapy nadchodzącej wiosny, a także zjawiska jakie zachodzą w przyrodzie.

Wiosna astronomiczna rozpoczyna się w momencie równonocy wiosennej, kiedy Słońce wchodzi w znak Barana. Termin jest ruchomy, gdyż przypada na 20 lub 21 marca (w tym roku zaczęła się 20 marca). Ta wiosna jest najbardziej obiektywna, ponieważ zmiana pór roku zależy od ruchu obiegowego Ziemi wokół Słońca. W ciągu roku długość dnia i nocy zmienia się. Kiedy dzień i noc trwają tyle samo, czyli 12 godzin, mamy równonoc i początek astronomicznej wiosny. Od tego momentu każdy dzień na półkuli północnej będzie coraz dłuższy i tak aż do letniego przesilenia w czerwcu.

Wiosna kalendarzowa zawsze zaczyna się 21 marca. Ta data przyjęła się zwyczajowo. Wtedy symbolicznie żegnamy się z zimą.

Mamy też wiosnę meteorologiczną ta już trwa od 1 marca i zostanie z nami do 31 maja. To wynik ustaleń meteorologów, którzy podzielili rok na cztery okresy (wiosna, lato, jesień, zima).

Termin początku wiosny termicznej (klimatologicznej) obejmuje dni ze średnią dobową temperaturą powietrza między 5 a 15 stopni Celsjusza. Nie mamy tutaj stałej daty. W Lublinie w ostatnim półwieczu początek tej wiosny przypadał między 20 marca a 1 kwietnia.

Wiosna fenologiczna (przyrodnicza) jest najpiękniejsza, ponieważ wtedy do życia budzi się przyroda np. liście się rozwijają, pojawiają się pierwsze kwiaty, a na niebie widać powracające z cieplejszych regionów ptaki. W strefie umiarkowanego klimatu wyróżniamy trzy wiosenne fenologiczne pory roku:

  • Przedwiośnie (zaranie wiosny) to okres pojawienia się pierwszych objawów życiowych roślin, które budzą się z zimowego spoczynku. Wtedy też zaczyna pylić leszczyna pospolita, a w ogrodzie pojawia się przebiśnieg, rannik zimowy, wawrzynek wilczełko i krokusy. W Lublinie zaczyna się różnie (ma wpływ na to przebieg pogody w danym roku), czasem już w lutym lub na początku marca. Trwa zwykle do kwietnia.
  • Wczesna wiosna (pierwiośnie) pojawia się w połowie kwietnia. Wtedy też pękają pączki i rozwijają się pierwsze liście u wierzb, brzozy brodawkowatej, kasztanowca pospolitego lub czeremch zwyczajnej. W tym okresie kwitnienie rozpoczynają np. fiołek wonny, sasanka zwyczajna, pierwiosnek lekarski.
  • Późna wiosna to okres, kiedy obserwujemy w przyrodzie pełne ulistnienia drzewa i krzewy, a na polach pojawiają się zielone kłosy żyta. Natomiast w sadach kończy się kwitnienie drzew owocowych. Późna wiosna to zazwyczaj początek maja.

W Ogrodzie Botanicznym UMCS kwitną już pierwsze wiosenne kwiaty np. śnieżyczka przebiśnieg, rannik zimowy, wawrzynek wilczełyko i krokusy. Na zwiedzanie musimy poczekać do otwarcia, czyli do 16 kwietnia. Wtedy zwiedzających przywitają kwiaty magnolii, tulipanów i narcyzów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiosna, ach to ty! Czy możemy zapomnieć już o kurtkach zimowych? - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto