MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wioski Dziecięce szukają rodziców zastępczych

Aleksandra Antonowicz
Aleksandra Antonowicz
Opiekunów i wychowawców szuka Stowarzyszenie Wioski Dziecięce z Lublina, gdzie schronienie znajdują dzieci z trudnych rodzin.

W czterech miejscach czekają przygotowane domy, w których mogłyby zamieszkać dzieci.

– Jesteśmy przyszykowani na przyjęcie 80 wychowanków, ale wciąż brakuje nam opiekunów – przyznaje Agnieszka Gajek ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. – Rodzicami SOS mogą zostać małżeństwa lub osoby samotne, z dziećmi lub bezdzietne. Wymagane jest średnie wykształcenie, dodatkowym atutem będzie doświadczenie w pracy z dziećmi. Poszukujemy osób otwartych, pełnych energii, stabilnych emocjonalnie i odpornych na stres. Praca jest odpowiedzialna. To mnóstwo wyzwań, ale i dużo satysfakcji.

Wam też pomożemy

Osoby, które zdecydują się na zostanie rodzicem SOS mogą liczyć na pomoc.
– Stowarzyszenie zapewnia dom z budżetem na koszty eksploatacji, wyżywienie i ubrania dla dzieci. Rodzice dostają wsparcie psychologiczno-pedagogiczne i pomoc asystenta w prowadzeniu domu – wylicza Karolina Gołacka ze Stowarzyszenia SOS. To nie wszystko:  Pomagamy na przykład w zorganizowaniu wyjazdów dziecka do lekarza. Organizujemy także wyjazdy dla wychowanków. Gwarantujemy stabilne zatrudnienie, szkolenia, motywujące wynagrodzenie.

W Lublinie działają dwie instytucje związane ze stowarzyszeniem.
– Prowadzimy Dom Młodzieży przy ulicy Jutrzenki. Mieszkają tu wychowankowie Wioski SOS, którzy ukończyli gimnazjum. Starsze dzieci mogą zamieszkać w Domu Młodzieży, mają też możliwość pozostania w wiosce – mówi Agnieszka Gajek. – W Domu Młodzieży młodzież uczy się przez 3–4 lata. Pod opieką wychowawców nabywa umiejętności potrzebne do samodzielnego życia. Uczą się prowadzenia domu, obsługi urządzeń AGD, gotowania, robienia zakupów i gospodarowania pieniędzmi.

Punkt konsultacyjny

W 2009 roku wśród wychowanków lubelskiego domu było dziesięciu studentów. Trzy osoby kupiły mieszkanie, a cztery dostały pożyczkę na własne lokum.

Przy ul. Jutrzenki działa także punkt konsultacyjny. – Wspieramy także rodziny, które znalazły się w sytuacji kryzysowej, grożącej umieszczeniem dzieci w opiece zastępczej. Dzieci z takich rodzin uczęszczają do świetlic środowiskowych, a rodziny mają wsparcie pracowników socjalnych. Od 2004 roku w Lublinie działa świetlica "Jutrzenka”, do której uczęszcza 90 dzieci z ponad 30 rodzin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trzęsienie ziemi na Wyspach. Partia Pracy wraca do władzy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto