Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wioletta Kulpa: Szkoły nie są przecież podmiotem osiągającym zyski z działalności

Joanna Tybura
materiały prasowe
Już we wtorek XXXIII Sesja Rady Miasta, na której ponownie pojawi się temat likwidacji Gimnazjum nr 2. Tym razem, przyjęcie bądź odrzucenie uchwały będzie już ostateczną decyzją w kwestii przyszłości placówki.

Przypominamy, że na lutowej sesji radni przyjęli intencyjną uchwałę o likwidacji G2, czyli krótko mówiąc placówki, która nie cieszy się zbyt dobrą opinią. Za główne powody likwidacji władze miasta podają małą liczbę uczniów, która wynika z faktu, że większość rodziców z tego obwodu kieruje swoje dzieci do innych placówek, a także słabe wyniki egzaminów zewnętrznych. Radni, w trakcie ostatnich obrad nie byli zgodni w kwestii tego rozwiązania. Ostatecznie 10 głosów było za, 8 przeciw, a troje radnych od głosu się wstrzymało. Stanowiska klubów też nie są jednoznaczne. Kluby radnych w większości nie wypracowały wspólnych stanowisk, stąd każdy głosował zgodnie ze swoją opinią. W większości klubów znaleźli się radni, którzy byli za przeciwstawnymi rozwiązaniami. Najlepszym przykładem jest klub SLD czy Nasz Kraj, w których były zarówno głosy poparcia, sprzeciwu jak i wstrzymujące.

Czytaj także: Kaczyński: będziemy dążyć do zmiany systemu podatkowego

Jedynie Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości w stu procentach sprzeciwia się proponowanemu rozwiązaniu. Publikujemy stanowisko klubu PiS, przesłane do nas przez Przewodniczącą Wiolettę Kulpę.

Stanowisko Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

"Członkowie Komitetu Prawa i Sprawiedliwości w Płocku zebrani na posiedzeniu w dniu 18 marca 2013 roku stanowczo protestują przeciwko likwidacji Gimnazjum Nr 2 w Płocku. Tak nieprzemyślana i nagła decyzja władz miasta Płocka niesie za sobą bardzo negatywne skutki zarówno dla młodzieży uczącej się w tej placówce jak i dla nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi, którzy w zdecydowanej większości stracą swoje miejsca pracy.

Stanowczo nie zgadzamy się z argumentacją Prezydenta, który jako główny powód zamknięcia szkoły podaje zbyt duże koszty utrzymania placówki, a także złe wyniki egzaminów zewnętrznych osiąganych przez uczniów.

Naszym zdaniem, błędem jest postrzeganie funkcjonowania jakiejkolwiek placówki jako miejsca generowania kosztów. W naszym przekonaniu ów fakt nie powinien stanowić argumentacji dla władz miasta jako organu założycielskiego placówki. Szkoły nie są przecież podmiotem osiągającym zyski z działalności, zawsze były i będą dotowane. To połączenie wspólnej pracy młodzieży uczęszczającej do tej szkoły, rodziców i nauczycieli daje szansę na nowe perspektywy dla uczniów. Do likwidowanego Gimnazjum nr 2 w dużej mierze trafiają młodzi ludzie z różnych szkół podstawowych, ze średnią wyników w nauczaniu oscylującą wokół 2,5. Trudno jest więc oczekiwać od uczniów tej szkoły, aby ich wyniki w egzaminach zewnętrznych były porównywalne bądź konkurencyjne z efektami egzaminów zewnętrznych innych płockich gimnazjów. To dzięki ciężkiej pracy nie tylko dydaktycznej, ale i wychowawczej kadry nauczycielskiej mogą dalej kontynuować swoją edukację.

Czytaj także: Nowość w szkołach: nauczyciele 6-latków będą mieli asystentów

Bardzo ważnym aspektem społeczności tej szkoły jest sytuacja ekonomiczna dzieci i ich rodzin. Niejednokrotnie dzięki pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej obiad w szkole był dla wielu z nich jedynym posiłkiem, wielu rodziców nie było w stanie kupić swoim dzieciom podręczników i wyprawki szkolnej. Ta szkoła dzięki wykwalifikowanej kadrze nauczycieli stała się doskonałą placówką kształcącą tzw. trudną młodzież, która niejednokrotnie w innych szkołach traktowana jest anonimowo i marginalnie, co jest głównym powodem problemów z nauką i zachowaniem.

Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż placówka jest wyposażona m.in. w stołówkę czy nowe boisko wielofunkcyjne czyli infrastrukturę niezbędną do jej prawidłowego funkcjonowania. Likwidacja tego gimnazjum niweczy poczynione dla dobra uczniów nakłady finansowe, gdyż korzystać z tej szkoły będą dorosłe osoby z Centrum Kształcenia Ustawicznego, które – co nie jest faktem bez znaczenia - po raz trzeci w ciągu roku zmieni swoją siedzibę.

Czytaj także: Budżet Obywatelski: autorzy projektów zaprezentowali je w ratuszu

Zadajemy publicznie pytania do Prezydenta Miasta Płocka:
1. Czemu ma służyć przenoszenie CKU i likwidacja G2, czy tylko i wyłącznie wprowadzeniu nowej niepublicznej Szkoły Mistrzostwa Sportowego?

2. Dlaczego władze miasta podjęły decyzję o likwidacji gimnazjum, jeśli w tym samym czasie tj. od 1 września 2013 powstaje nowe Gimnazjum przy Zakładzie Doskonalenia Zawodowego?

3. Gdzie znajdą zatrudnienie wszyscy zwalniani pracownicy pedagogiczni, administracji i obsługi z Gimnazjum Nr 2 i na jakich warunkach?.

4. Jak będzie funkcjonował, kto będzie zarządzał (odpowiadał materialnie i służbowo) budynkiem, w którym przez 2 lata będą mieściły się trzy placówki, tzn: G2 (w likwidacji do 2015 r.), CKU (przeniesione od 1.09.2013), Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2?

5. Po co był organizowany „okrągły stół” oświaty, skoro jego negatywna opinia dot. likwidacji Gimnazjum nr 2 – podobnie jak całego środowiska szkoły, związków zawodowych (NSZZ „S”, ZNP) – nie została uwzględniona?"

Jutro zapewne władze miasta odpowiedzą na te pytania. Sądząc po ostatnim głosowaniu, decyzja w sprawie likwidacji Gimnazjum nr 2 nie jest jeszcze przesądzona.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto