Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wiersze stworzone z tęsknoty za słońcem. Znamy laureatów Konkursu Poezji Więziennej im. Artura Nowosada

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
sw.gov.pl
Małgorzata S. z Zakładu Karnego w Goleniowie, Konrad M. z Aresztu Śledczego Warszawa-Służewiec i Maria G. z Aresztu Śledczego w Opolu to osoby z największą wrażliwością na słowo. Do tego wniosku doszła komisja Krasnostawskiego Konkursu Poezji Więziennej.

– Konkurs jest wysoko ocenianą formą resocjalizacji, która cieszy się dużym zainteresowaniem więźniów. Na przestrzeni 27 lat wzięło w nim udział ponad pięć tysięcy osób pozbawionych wolności, które stworzyły ponad dwadzieścia tysięcy wierszy – mówi chor. Magdalena Łukowiec, rzeczniczka prasowa Dyrektora Aresztu Śledczego w Krasnymstawie.

W tym roku organizatorzy dostali ponad 100 zestawów wierszy od osadzonych z całego kraju. O czym piszą?

– To poezja, która odbiega od potocznych wyobrażeń na temat twórczości literackiej, co oczywiście wynika ze specyfiki konkursu, który ma za zadanie budzenie wrażliwości poetyckiej u osób w trudnej sytuacji życiowej – tłumaczy jeden z jurorów konkursu prof. dr hab. Aleksander Wójtowicz z Instytutu Filologii Polskiej UMCS i dyrektor Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie.

– W utworach powraca motyw przyrody: słońca, zieleni, ale jednocześnie autorzy często piszą o sprawach bliskich ich sercu takich jak rodzina, matka, dzieci czyli wszystkiego, co musieli zostawić na zewnątrz. Jest to poezja tęsknoty za światem, który w tej chwili jest niedostępny. Nawet jeśli nie piszą wprost o więzieniu, to w ich wierszach widać takie niewidoczne kraty, coś, co ich oddziela od rzeczywistości – tłumaczy.

Autorzy jednak dzielą się także opisami więziennej codzienności i tym, co przeżywają w areszcie. Jak dodaje Wójtowicz, spotkanie z poezją więzienną jest dla niego przede wszystkim spotkaniem z innym językiem wrażliwości.

– Czasem ten język bywa szorstki, ale cały czas pamiętamy, że mówią do nas w tych wierszach ludzie, którym w życiu nie zawsze powiodło się najlepiej, a którzy potrzebują być wysłuchanymi. Żadnej jednostki nie powinniśmy dehumanizować tylko dlatego, że uważamy ją za intruza albo przestępcę. Już starożytni Grecy wiedzieli, że poezja i w ogóle sztuka pełni funkcję terapeutyczną, a w tych wierszach dobrze to widać – podsumowuje Wójtowicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wiersze stworzone z tęsknoty za słońcem. Znamy laureatów Konkursu Poezji Więziennej im. Artura Nowosada - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto