Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie maki wyrosną na Skarpie: Są pieniądze na 8-metrową rzeźbę

Redakcja
Archiwum Domu Kultury Skarpa
Już w czerwcu na lubelskich Czubach stanie 8-metrowa rzeźba pt. „Maki”. Konstrukcja ze stali, ceramicznych płytek oraz kul z dmuchanego szkła to pomysł amerykańskiego artysty i architekta Billa Goulda.

– Osiedle Skarpa jest bliskie Amerykaninowi z Kalifornii. Mieszkał tu z żoną, która wykładała na UMCS, jeszcze w latach 80-tych. Rzeźba będzie prezentem dla mieszkańców – wyjaśnia Renata Kiełbińska, dyrektorka Domu Kultury Skarpa, która kibicuje i pomaga artyście. – Maki kojarzą mu się z Polską, ale rosną też w Kalifornii.

Pieniądze na „Maki” artysta zebrał dzięki serwisowi internetowe Kickstarter, na którym przeprowadzane są zbiórki pieniędzy na różne ciekawe projekty. Pomysł artysty wsparło 165 internautów, którzy łącznie wpłacili na realizację „Maków” aż ponad 33 tys. dolarów.

Rzeźba stanie na terenie przyległym do boisk i placu zabaw, w dobrze widocznym miejscu.

Fundamenty pod 8-metrową instalację są już wylane. W jej przygotowanie zaangażowali się sami mieszkańcy Czubów.

– Jesteśmy na etapie wykonywania ceramicznych płytek, które zostaną umieszczone na płatkach maku. Potrzeba ich kilkaset. Robione są m.in. w szkołach, przedszkolach, a także w naszym Domu Kultury – wyjaśnia Renata Kiełbińska.

Najbliższa okazja do pomocy to warsztaty ceramiczno-rzeźbiarskie, które DK Skarpa organizuje 29 marca.

Każdy będzie mógł wykonać płytkę i ją ozdobić. Żeby wziąć udział w akcji wystarczy zapisać się telefonicznie: (81) 527-46-48.

Wypaleniem glinianych płytek zajmie się ceramik. A w hucie szkła w Krośnie powstają szklane kule, które staną się środkami maków. Wszystko to złoży się na pięć maków w różnym stadium rozwoju i zostanie umieszczone na stalowej konstrukcji.

Efekty pracy Amerykanina i lublinian zobaczymy już w czerwcu. – Artysta przyjedzie z USA, by nadzorować montaż rzeźby – dodaje Kiełbińska.

Bill Gould od lat projektuje budynki, miejsca publiczne i tworzy sztukę. W swoich pracach często wykorzystuje stal, szkło, beton, ceramikę, czy kable.
**
Marta Ćwik-Hetman

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto