Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc: Cała prawda o jajku

redakcja
redakcja
Archiwum
Jajko – nieodzowne na świątecznym stole, zyskało sobie – niezasłużenie – kiepską opinię.

Obawa przed spożywaniem więcej niż trzech jaj na tydzień z uwagi na obecność w nich cholesterolu jest w naszym społeczeństwie mocno rozpowszechniona, ale jak dowodzą najnowsze badania – nieuzasadniona.

Okazało się, że nie stanowią one większego zagrożenia i nie przyczyniają się do arteriosklerozy u osób z normalną funkcją metaboliczną. Cholesterol stanowi zaledwie 0,42proc. zawartości innych składników jajka, a dziś zmniejsza się jego zawartość poprzez pracę hodowlaną.
Jajo kurze zawiera średnio w 75,8 proc. z wody, 12,6 proc. z białka, 10 proc. z tłuszczu, tylko ok. 0,42 proc. to cholesterol, 7,7 proc. węglowodanów (prawie wyłącznie cukrów prostych).

  • 100 gram jajek ma 147 kcal.
  • Jaja zawierają też dużo witamin A, D oraz niektórych witamin z grupy B.

Bogatsze
Współczesna praktyka zootechniczna pozwala wzbogacać jaja poprzez odpowiednie żywienie niosek. Obecnie można kupić tzw. bio-jaja, eko-jaja naturalnie wzbogacone w witaminy, omega-3, kwasy tłuszczowe, jod.

W Polsce dość skutecznie w wyniku rozpętanej cholesterolofobii ograniczono konsumpcję jaj, których spożycie wynosi zaledwie 170 sztuk (przez rok) na mieszkańca, podczas gdy w pozostałych krajach unii, w USA spożywa się około 240 sztuk, w Czechach, Brazylii i Meksyku około 300, a w Japonii i Izraelu około 400 sztuk i zachorowalność w tamtych rejonach na choroby serca i krążenia nie jest większa niż u nas.

Naukowcy twierdzą, że nie ma w przyrodzie drugiego bardziej doskonałego surowca spożywczego niż jaja.

Aby w pełni zaspokoić zapotrzebowanie organizmu człowieka na to wszystko, co jest mu niezbędne do pełnienia funkcji życiowej, wystarczyłoby konsumować jedynie jaja. Stanowią one najlepsze źródło aminokwasów, kwasów tłuszczowych, witamin, związków mineralnych. Należy dodać, że proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami chemicznymi są idealne. W jajku brak jest jedynie witaminy C.

Przyswajalność poszczególnych składników jest nieporównywalna z innymi produktami, na przykład białko jaja jest przyswajalne w 94 procentach, tłuszcz w 95 procentach, węglowodany w 98 procentach, związki mineralne w 76 procentach. Porównajmy – przyswajalność białka zawartego w mleku kształtuje się na poziomie 85 proc., w ziemniakach 77 proc., w mięsie 78 proc., w roślinach strączkowych 40–60 proc.

Dwa duże jaja zawierają tylko 150 kcal, a więc mogą stanowić doskonały składnik diety odchudzającej.

Dzieci i nie tylko

Od kiedy dziecku można podawać całe jajko?

Jeśli dziecko dostaje jednocześnie mięso i jajko, to daje pewien nadmiar białka podawanego w jednym czasie. Dlatego jajko lepiej dodawać do dań bezmięsnych.
Całe żółtko i całe jajko zaleca się podawać po ukończeniu pierwszego roku życia. Trzeba oczywiście przy tym pamiętać, że zalecenia dietetyczne to ogólne wytyczne mogące podlegać indywidualnym modyfikacjom.

Jaja jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, ale też kacze, gęsie i przepiórcze (ostatnimi czasy wzrasta popularność jaj strusich). Kawior – wyrafinowany przysmak, to nic innego jak jaja rybie.

Kmo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto