Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielka woda nas nie ominie

Redakcja
Wraz z dodatnią temperaturą nadchodzą roztopy i być może - lokalne podtopienia. Lublinianie już zaczęli ubezpieczać swoje domy.

- W Lublinie od czwartku temperatura w dzień będzie wynosiła od zera do plus jednego stopnia – zapowiada Zofia Adamczyk, dyżurny synoptyk z Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie. - Ochłodzi się znowu w niedzielę i wtedy termometry pokażą w nocy i w dzień jeden stopień na minusie. Ale od wtorku będzie już cieplej i w ciągu dnia mogą być nawet trzy stopnie powyżej zera.

Miasto szykuje się do walki z wodą. Lublin musi się więc przygotować na olbrzymie ilości wody, w którą zamieni się zalegający wszędzie śnieg.

- W miastach problem polega na tym, że jest bardzo mało gruntów, w które mogłaby wchłonąć woda; przeważają chodniki i ulice - tłumaczy Włodzimierz Stańczyk, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Dlatego jedną z niezbędnych teraz prac jest udrażnianie kanalizacji. Trzeba czym prędzej odsłonić studzienki kanalizacyjne, na których zalegają warstwy śniegu. Warto sprawdzić drożność całej kanalizacji, bo piasek, którego używa się w zimie, spływa do studzienek i utrudnia przepływ wody.

A wody może być sporo. – Jeden centymetr sześcienny bardzo puszystego śniegu, to około 0,2 mililitra wody, a bardzo mokrego śniegu to od 0,8 do 0,9 mililitra – wyjaśnia Stanisław Chmiel z Zakładu Hydrografii UMCS. Oznacza to, że metr sześcienny śniegu może zamienić się w 200 a nawet 900 litrów wody.

Na szczęście część śniegu trafia poza miasto, zanim się roztopi. - Wywozimy go sukcesywnie z centrum i z miejsc, gdzie stwarza on największe zagrożenie, np. z ul. Dzierżawnej. Ale wiadomo, że jest go tyle, że wszystkiego nie uda się usunąć – wyjaśnia Tomasz Radzikowski, dyrektor miejskiego Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Możemy nie uniknąć lokalnych podtopień. - Zagrożona jest na pewno ul. Wapienna i kilka domów położonych w nieckach przy ul. Czechowskiej – twierdzi Włodzimierz Stańczyk.

Roztopów boja się także lubelscy działkowicze. – Chodząc po ogródkach wpada się w śnieg do połowy łydek – twierdzi Stanisław Wyrostkiewicz, prezes ogródków działkowych „Słoneczne Wzgórze” przy ul. Nałęczowskiej. – U nas jest szeroki rów i mamy nadzieję, że woda nim spłynie. Jeśli nie, będziemy prosili o pomoc strażaków.

Tych takie problemy na pewno nie zaskoczą. – Jesteśmy cały czas w gotowości i mamy już przygotowany odpowiedni sprzęt – zapewnia Ryszard Starko, rzecznik lubelskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Zdążysz się ubezpieczyć.
W obecnej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być wykupienie polisy, która zapewni nam odszkodowanie w przypadku podtopień. - Wzrost zainteresowania takimi ubezpieczeniami jest już widoczny, ale na znaczne zainteresowanie potrzeba jeszcze kilku dni – ocenia Stanisław Flis, agent ubezpieczeniowy. - Ludzie chętniej się ubezpieczają, jeśli u rodziny lub znajomych zobaczą szkody spowodowane tego typu zdarzeniami.

– Jeśli ktoś zdecydowałby się na takie ubezpieczenie właśnie teraz, najpierw jego dom musiałby odwiedzić ubezpieczyciel, który oceniłby ryzyko i wycenił stawkę ubezpieczenia. Ale wszystkie te formalności mogą trwać najwyżej jeden dzień – tłumaczy Jarosław Kowalski z firmy PBJ Group.

Miasto zapewnia, że jest przygotowane na ewentualną powódź.

– Jak co roku prowadzimy monitoring warunków atmosferycznych i poziomu wody na rzekach. W tym momencie nie ma zagrożenia – mówi Jerzy Ostrowski dyrektor miejskiego Wydziału Bezpieczeństwa. - Problem może pojawić się wtedy, kiedy w ciągu dnia i w nocy będzie temperatura dodatnia.

Warto sprawdzać prognozy regularnie, bo od kilku stopniowych wahań temperatury zależy to, jak duże będzie zagrożenie powodziowe. – Czarno widzę sytuację, gdy przy dodatnich temperaturach będzie jeszcze padać deszcz – ostrzega Włodzimierz Stańczyk. - Natomiast jeśli w dzień byłby jeden lub dwa stopnie na plusie, a w nocy np. minus pięć, to proces topnienia śniegu byłby umiarkowany i systematyczny. Zagrożenie byłoby mniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto