Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielbiciele Kota w butach już niebawem spotkają się z nim w Skansenie

Leszek Mikrut
Archiwum Teatru Muzycznego w Lublinie
Nie lada gratkę szykuje Teatr Muzyczny w Lublinie dla dzieci i ich najbliższych. Kultowa bajka wystawiona zostanie w niezwykłej scenerii – na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Tam, już w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia br., pojawi się scena, a na nią o godz. 11. majestatycznie wkroczy ten najsłynniejszy na świecie Kot.

„Kot w butach” jest europejską baśnią ludową o włoskich korzeniach. Jej najstarsza znana wersja została spisana i wydana w XVI w. przez włoskiego pisarza i kolekcjonera bajek Giovanniego Francesca Straparollę w zbiorze opowiadań „Le piacevoli notti”. Inną wersję upowszechnił także włoski pisarz, znany głównie ze zbioru baśni „Pentamerone” opublikowanych w 1634 roku. Jednakże najbardziej znana współcześnie wersja „Kota w butach” opublikowana została przez francuskiego baśniopisarza Charlesa Perraulta w „Bajkach Babci Gąski” w roku 1697. Baśń pojawiła się również w zbiorze „Baśni” Braci Grimm w tomie pierwszym wydanym z 1812. Jednakże bracia, bojąc się oskarżenia o plagiat, usunęli tę baśń w kolejnym wydaniu z 1819 r. ze względu na jej uderzające podobieństwo do wersji Charlesa Perraulta.

Lubelski spektakl oparty jest jednak na wierszowanej bajce „Kot w butach” autorstwa Jana Brzechwy – polskiego poety, twórcy bajek i wierszy dla dzieci oraz tekstów satyrycznych dla dorosłych.

- Jerzy Turowicz, autor scenariusza i jednocześnie reżyser przedstawienia, wprowadził do spektaklu również nowe postaci – zauważa Ewa Joanna Sobkowicz, kierownik Działu Sprzedaży i Promocji oraz specjalista ds. kontaktów z mediami i sponsoringu.

- Młodziutka publiczność będzie więc mogła śledzić nieznane dotąd historie o najsłynniejszym kocie i jego Panu Janku. Wśród wielu przygód spotykają oni na swojej drodze przemądrzałe kuropatwy, dzielne zające, a także czarownicę i czarnoksiężnika, który zmienia się w groźnego lwa, sprytną żmiję, a nawet w mysz. Jak w każdej z bajek - wszystko dobrze się kończy, Janek żeni się z królewną, a Kot... łapie myszy w królestwie – dodaje.

Muzykę do przedstawienia napisał Janusz Baca. Choreografię ułożyła Izabela Krupka.

Bilety są do nabycia online: www.teatrmuzyczny.eu do dnia 13 sierpnia oraz na miejscu przed wydarzeniem. Tu płatność będzie mogła odbyć się jedynie gotówką.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Bilety upoważniające do wejścia na spektakl będą również honorowane w trakcie całodniowego pobytu w Skansenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto