Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Więcej dronów na niebie. Lublin i Jastków będą „otwierać” przestrzeń powietrzną dla statków bezzałogowych

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Dostawa leków czy żywności, monitoring zanieczyszczeń powietrza, kontrola natężenia ruchu drogowego – to usługi, które można wykonywać przy wykorzystaniu dronów. Lublin i Jastków będą testować możliwość otwarcia nieba na „szeroką skalę” dla statków bezzałogowych. Takie pilotażowe programy zostaną wdrożone w trzech miejscach na terenie Polski.

Lublin wspólnie z gminą Jastków został jednym z trzech laureatów konkursu „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Jego organizatorem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury.

- Wynik konkursu wskazuje, że jesteśmy dobrze przygotowani i dysponujemy doskonałym ekosystemem do wdrażania alternatywnych usług transportowych z wykorzystaniem dronów. Otrzymaliśmy szansę, by stać się w przyszłości prekursorem w bezpiecznym zarządzaniu przestrzenią powietrzną, co da nam kolejne możliwości rozwoju dla naszego miasta – przekonuje Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

PAŻP opracuje koncepcję bezpiecznych lotów nad obszarem o powierzchni 120 km kwadratowych obejmujący północno – zachodnią część Lublina i niemal cały teren gm. Jastków. W przypadku Lublina chodzi o część północną dzielnicy Szerokie oraz niemal cały Sławin i Sławinek.

- Teren ten zostanie wyposażony w urządzenia do zbierania informacji o położeniu bezzałogowych statków powietrznych, co pozwoli na pozyskanie różnego rodzaju danych wspierających proces bezpieczeństwa lotów. Dzięki temu obie gminy będą miały realny wpływ na kształtowanie ruchu dronów na ich terenie – wskazuje Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Użytkownicy dronów, jak przekonuje PAŻP, otrzymają kompleksowy system do planowania lotów.

- Da możliwość korzystania z nowych usług dronowych, w tym usług związanych z dostarczaniem paczek, dokumentów, transportu medycznego czy żywności, agronomolotnictwa – wylicza Janusz Janiszewski, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

W Lublinie testy dostarczania przesyłek dronami już się odbyły. W 2021 r. przeprowadziła je firma Lublinensis Dron Transport (LTD) wraz z Spartaqs Group i siecią Decathlon. Chodziło o dostarczanie zakupów.

- Drony mogą być też efektywnym narzędziem wykorzystywanym przez gminy. Pozwalają m.in. monitorować jakość powietrza, kontrolować ruch na drogach – wskazuje Terasa Kot, wójt gm. Jastków.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2022-2028.

Do konkursu zgłosiło się 18 podmiotów, do drugiego etapu zakwalifikowało się osiem z nich. Trójkę zwycięzców uzupełniają – obok Lublina z Jastkowem - Gliwice z gminami Pilchowice, Sośnicowice i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią oraz gminy Lesznowola z Nadarzynem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto