Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

We Wrocławiu będzie ul. Jana Styki i Wojciecha Kossaka

Lucyna Jadowska
Lucyna Jadowska
Prezentacja największego obrazu bitwy pod Grunwaldem, ulica Jana Styki i Wojciecha Kossaka oraz wydanie monety-kosyniera - tak zapowiadają się obchody 25-lecia Panoramy Racławickiej.

Oficjalnie rozpoczną się 1 lutego. Tego dnia w holu Muzeum Narodowego będziemy mogli oglądać największy obraz przedstawiający bitwę pod Grunwaldem (w tym roku obchodzimy jej 600-letnią rocznicę).

- Obraz autorstwa Popiela i Rozwadowskiego jest o metr większy od malunku Jana Matejki - wyjaśnia Romuald Nowak, dyrektor Panoramy Racławickiej. - Obraz jest płaski, ale wykorzystane są w nim elementy iluzji. Tego brakowało w obrazie Matejki - dodaje.

Fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Popiela i Rozwadowskiego


Obraz stanie na specjalnej konstrukcji w patio Muzeum Narodowego.

- Drugi największy w historii muzeum obraz zmieścił się tylko w patio naszego muzeum - mówi Mariusz Hermansdorfer, dyrektor Narodowego. - Dzieło zostanie specjalnie oświetlone, przez co uzyska efekt przestrzenności.

Przed przyjazdem do Wrocławia obraz Popiela i Rozwadowskiego przeszedł gruntowną renowację w Krakowie. Płótno o rozmiarach 5,1 m na 10 m zostało odrestaurowane w dwa miesiące.

- Obraz był w bardzo złym stanie - wyjaśnia dr Ewa Wiłkojć, główny konserwator Zamku Królewskiego na Wawelu. - Konserwacją obrazu zajął się zespół złożony z dwunastu osób. Cała renowacja kosztowała około 200 tys. złotych.

"Bitwa pod Grunwaldem" zostanie wystawiona w holu Muzeum Narodowego


W ramach obchodów jeden z zaułków przy Panoramie Racławickiej zostanie nazwany imieniem Jana Styki i Wojciecha Kossaka. Uroczystość planowana jest na czerwiec 2010.

- Rozpoczęliśmy już procedurę zmiany nazwy części ul. Frycza Modrzewskiego na Jana Styki i Wojciecha Kossaka - wyjaśnia Romuald Nowak. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, uroczyste otwarcie ulicy odbędzie się 14 czerwca.

Kolejnym ciekawym projektem, który z pewnością zainteresuje kolekcjonerów, jest wydanie okolicznościowej monety o nominałach jednego oraz pięciu kosynierów 1 kosynier wart jest 8 zł).

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto