Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Wawrzyn Olimpijski" dla naukowca z UMCS

Redakcja
Lidia Słapek
Nagrodę tę przyznaje Polski Komitet Olimpijski jako wyraz uznania oraz szacunku dla polskich twórców, kształtujących humanistyczne wartości sportu i jego wizerunek w społeczeństwie.

- 25 czerwca br. roku w Warszawie w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego sfinalizowany został konkurs, nad którym honorowy patronat roztoczył Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski – informuje rzecznik prasowy UMCS Magdalena Kozak-Siemińska. - Odbyło się też uroczyste wręczenie "Wawrzynów Olimpijskich 2012”. „Srebrny Wawrzyn Olimpijski” w kategorii dzieła naukowe (za lata 2009–2012) jury przyznało dr hab. Dariuszowi Słapkowi z Zakładu Historii Starożytnej Instytutu Historii UMCS za monumentalną pracę „Sport i widowiska w świecie antycznym”. Ta licząca 800 monografia wydana została przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego w 2010 roku – dodaje.

- „Wawrzyn Olimpijski” w formie specjalnego medalu, wykonanego według projektu artysty rzeźbiarza Stanisława Sikory, przyznawany jest co 4 lata jako nagroda specjalna za wybitne osiągnięcia twórcze, między innymi w zakresie literatury, dzieł naukowych, muzyki, sztuk plastycznych – wyjaśnia Magdalena Kozak-Siemińska. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się, m.in. znakomici poeci: Tadeusz Różewicz, Jerzy Harasymowicz, wybitny publicysta Bohdan Tomaszewski, rzeźbiarze i muzycy - Igor Mitoraj, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar oraz wielcy humaniści - profesorowie Jerzy Łanowski oraz Bronisław Biliński.

- Gdyby miłość do sportu mogła się łatwo odwzajemniać, mielibyśmy w Polsce samych mistrzów – twierdzi laureat tegorocznego „Wawrzynu” Dariusz Słapek. - Bardziej niewdzięczna jest fascynacja historią sportu, bo ten jest naturalnie dzieckiem teraźniejszości, dzieje się tu i teraz. Choć o miłości mówi się, że bywa ślepa, to moje zainteresowanie sportem jest jednak z natury wyrachowane. Wierzę, że historia sportu jest wspaniałym papierkiem lakmusowym rozwoju każdej cywilizacji, widać przez jego pryzmat więcej niż można sobie wyobrazić - badać emocje, system wartości i pryncypia wychowania – wyjaśnia.

"Sport i widowiska w świecie antycznym" - to wyczerpujące, monograficzne przedstawienie zjawiska sportu, wszelkich jego przejawów i podstaw kulturowych i filozoficznych, w epoce, która stanowi podwaliny współczesnego świata – czytamy we fragmencie jednej z recenzji opracowania lubelskiego badacza. – Książka adresowana jest zarówno do środowisk akademickich (trudno przecenić obszerny aparat bibliograficzny do każdego z 350 haseł encyklopedii), jak i do szerokiego kręgu odbiorców, od humanistów rozmiłowanych w antyku po kibiców sportowych. Do haseł dołączony jest bogaty materiał ilustracyjny. To obszerne dzieło stanowi cenne i niezbędne uzupełnienie takich podstawowych publikacji jak: "Encyklopedia kultury antycznej" czy "Encyklopedia sztuki starożytnej", przybliżając czytelnikom jeden z ważniejszych, a nie dość opracowanych dotąd w polskiej literaturze naukowej aspektów kultury świata antycznego. Lektura starannie sformułowanych, erudycyjnych haseł – miniesejów może pogłębić sposób postrzegania sportu, funkcjonującego w świadomości społecznej głównie jako zjawisko popkulturowe, ukazując jego zapomniane podłoże ideowe, związki z zachowaniami kultowymi i wreszcie z przebogatym dziedzictwem sztuk pięknych – przedstawieniami plastycznymi, muzyką, poezją i prozą.

Dr hab. Dariusz Słapek - we współpracy z władzami Lublina - jest również inicjatorem powstania Lubelskiego Centrum Dokumentacji Historii Sportu przy Instytucie Historii UMCS, którego jest dyrektorem od ponad roku.

„Wawrzyn Olimpijski” ustanowiony został przez PKOl w 1967 roku w nawiązaniu do chlubnych kart historii polskiego ruchu olimpijskiego oraz pięknej tradycji umacniania więzi między ideą sportu olimpijskiego a twórczością artystyczną i intelektualną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto