Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W szpitalu przy Staszica usunęli tętniaka bez użycia skalpela

Monika Fajge
Jacek Babicz
Wygląda na to, że lubelscy chirurdzy naczyniowi nie mają sobie równych. Specjaliści z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego przy ul. Staszica w Lublinie usunęli tętniaka aorty brzusznej bez użycia skalpela. Dokonali tego jako pierwsi w kraju.

- Do tej pory, żeby dostać się do tętniaka, lekarze musieli odsłaniać tętnice w pachwinach pacjenta, krótko mówiąc robili nacięcia. Dopiero potem za pomocą specjalnych prowadników wszczepiali tzw. stentgraft (niewielka "sprężynka", umieszczana wewnątrz naczynia krwionośnego w celu przywrócenia jego drożności - przyp. red.). My wszczepiamy ten sam stentgraft przez skórę, za pomocą maleńkiego nakłucia - wyjaśnia dr hab. n. med. Tomasz Zubilewicz, p.o. kierownik Kliniki Chirurgii Naczyniowej i Angiologii w SPSK nr 1.

Pierwszym pacjentem w Polsce, który pomyślnie przeszedł taką "operację" jest ok. 60-letni mężczyzna. - Trafił do nas aż ze Starachowic. Miał w brzuchu tykającą bombę, bo do tego można porównać tętniaka aorty. Dziś czuje się dobrze - zapewnia specjalista z Lublina.

Zabieg można wykonywać w znieczuleniu miejscowym, a pacjent już następnego dnia o własnych siłach może opuścić szpital. Nie musi dochodzić do siebie na oddziale intensywnej terapii.

Na swoją kolej czekają już inni chorzy, m.in. pacjent z Katowic i Legnicy. - Pomagamy mieszkańcom różnych regionów, to procedura ratująca życie - tłumaczy prof. Zubilewicz.

Zabieg jest drogi, jego koszt to ok. 60 tys. złotych. Na szczęście jest refundowany przez NFZ.

Z sukcesu swoich specjalistów cieszą się władze lubelskiego Uniwersytetu Medycznego. - W naszych klinikach wykonywane są najtrudniejsze zabiegi operacyjne, często tzw. terapie ostatniej szansy, ratujące życie i zdrowie pacjentów. To właśnie w Lublinie w latach 70. ubiegłego stulecia powstał pionierski ośrodek radiologii zabiegowej, którym kieruje dziś prof. Małgorzata Szczerbo-Trojanowska, prekursorka tej metody leczenia tętniaków - mówi prof. Andrzej Drop, prorektor ds. klinicznych uczelni. - Nasza radiologia zabiegowa cieszy się renomą europejską. Jest ośrodkiem szkolącym specjalistów nie tylko z kraju, ale i zagranicy - dodaje.

Swoimi doświadczeniami dzielić się będzie również zespół prof. Tomasza Zubilewicza. - Planujemy ogólnopolskie szkolenie na początku czerwca 2012 r., tutaj w Lublinie. Usunięcie tętniaka aorty brzusznej metodą przezskórną to duży krok naprzód i szansa dla ciężko chorych - uważa specjalista.

Czytaj także: Lubelskie: Zadłużone szpitale mogą liczyć na wsparcie


Nasze serwisy:
Wakacyjny przewodnik po regionie
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Lubelski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły
Matura i co dalej? Poradnik dla tegorocznych maturzystów

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto