Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Lublinie stanął nowy pomnik. Upamiętnia „proboszcza Majdanka”. Zobacz zdjęcia

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Autorem sześciotonowej rzeźby jest Aleksander Diaczenko z Kijowa. Dzieło jest wykonane z szarego granitu. Przedstawia postać Emiliana Kowcza z rękami położonymi na bryle o kształcie sześcianu. Na trzech płaszczyznach bryły są wykute słowa Emiliana Kowcza w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim
Autorem sześciotonowej rzeźby jest Aleksander Diaczenko z Kijowa. Dzieło jest wykonane z szarego granitu. Przedstawia postać Emiliana Kowcza z rękami położonymi na bryle o kształcie sześcianu. Na trzech płaszczyznach bryły są wykute słowa Emiliana Kowcza w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim Małgorzata Genca
Pomagał Polakom, Ukraińcom i Żydom więzionym w niemieckim nazistowskim obozie na Majdanku. – Wszyscy jesteśmy tu równi: Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Litwini czy Estończycy – mówił ks. Emilian Kowcz. W czwartek jego pomnik stanął w Lublinie.

„Ja rozumiem, że robicie starania o moje uwolnienie. Ale proszę Was, abyście już nic więcej nie robili w tej sprawie. Dziękuję Bogu za jego miłość do mnie. Oprócz nieba, jest to jedyne miejsce, w jakim pragnę pozostawać” – to fragment grypsu wysłanego z obozu na Majdanku. Jego autorem był ks. Emilian Kowcz.

Duchowny greckokatolicki przed wojną sprawował urząd proboszcza parafii Przemyślany koło Lwowa. Katechizował i chrzcił Żydów, żeby uchronić ich od śmierci ze strony Niemców.

Niemcy aresztowali kapłana 30 grudnia 1942 r. Był więziony przez gestapo. 31 sierpnia 1943 r. został przewieziony do obozu na Majdanku. W KL Lublin pełnił posługę duszpasterską.

W liście do rodziny duchowny greckokatolicki pisał: „Wszyscy tutaj jesteśmy równi – Polacy, Żydzi, Ukraińcy, Rosjanie, Łotysze i Estończycy. Tu widzę Boga - Boga, który jest Jeden dla wszystkich nas, bez względu na nasze religijne odmienności”.

Greckokatolicki ksiądz zmarł w obozie 25 marca 1944 r. W rocznicę śmierci „proboszcza Majdanka” na skwerze przy skrzyżowaniu Drogi Męczenników Majdanka z ul. Cmentarną stanął jego pomnik.

Autorem sześciotonowej rzeźby jest Aleksander Diaczenko z Kijowa. Dzieło jest wykonane z szarego granitu. Przedstawia postać Emiliana Kowcza z rękami położonymi na bryle o kształcie sześcianu. Na trzech płaszczyznach bryły są wykute słowa Emiliana Kowcza w trzech językach: polskim, ukraińskim i hebrajskim.

Za pomysłem upamiętnienia błogosławionego stoi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie i prezes Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza. - Na Majdanku było wielu duchownych, ale tytuł „proboszcza Majdanka” dostał tylko on - podkreśla duszpasterz. Przypomina, że ks. Emilian Kowcz w ekstremalnych warunkach, w jakich żyli więźniowie, potrafił wspierać ich duchowo, nie zważając na różnice wyznaniowe.

– Współwięźniowie nadali mu tytuł „proboszcza Majdanka”. To świadczy o tym, że cieszył się ogromnym autorytetem – mówi ks. Stefan Batruch.

– W czasie okupacji niemieckiej ks. Emilian Kowcz pomagał Polakom, Ukraińcom i Żydom. Katechizował i chrzcił Żydów, by chronić ich przed Zagładą, łamiąc tym samym zarządzenia władz okupacyjnych i lekceważąc ich ostrzeżenia. Z tego powodu ostatecznie trafił na Majdanek, gdzie również potajemnie pełnił posługę duszpasterską. W listach wysyłanych do rodziny prosił, by nie podejmowano starań o jego zwolnienie, bo chce pozostać w obozie, aby realizować kapłańskie obowiązki – mówi Krzysztof Stanek z działu komunikacji Państwowego Muzeum na Majdanku.

26 czerwca 2001 r. został beatyfikowany we Lwowie podczas pielgrzymki Jana Pawła II na Ukrainę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Lublinie stanął nowy pomnik. Upamiętnia „proboszcza Majdanka”. Zobacz zdjęcia - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto