Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W kryptach są ciała zakonnic

Anna Jasińska
Anna Jasińska
Są już wstępne ekspertyzy. To najprawdopodobniej siostry z zakonu wizytek i brygidek pochowano w kryptach kościoła powizytkowskiego.

Podczas badań konserwatorskich trwających w kościele przy Narutowicza 6, okazało się, że podziemia świątyni kryją krypty. Pisaliśmy o tym w grudniu. Teraz już wiadomo, kto spoczywa w kryptach. - Najprawdopodobniej znajdują się w nich ciała zakonnic, które osiedliły się w Lublinie na początku XV wieku – wyjaśnia ks. Dariusz Bondyra, rektor kościoła powizytkowskiego przy ul. Narutowicza.

Krypt jest osiem, ale podczas prac konserwatorskich na bieżąco pojawiają się kolejne odkrycia, w tym zdobione szaty żałobne i zabytkowe elementy trumien z cennymi rzeźbami oraz malowidłami. - Jeden z gotyckich grobowców, odnalezionych w kaplicy Tadeusza Judy, wykonano z pięknego, białego kamienia – podkreśla ksiądz rektor. – Planujemy, wraz z czterema innymi kryptami, udostępnić go dla zwiedzających. W miejscu, w którym znajdował się pierwotnie, pojawi się przeszklona podłoga, przez którą będzie można zobaczyć nagrobek – dodaje.

Fragmenty zahartowanego szkła zastąpią też elementy posadzki w innych częściach kościoła, eksponujących krypty. Archeolodzy pracujący w kościele przy pomocy georaradaru odkryli mur, który przebiega w podziemiach kościoła powizytkowskiego. – Być może są to pozostałości po kaplicy, poprzedzającej obecny kościół wzniesiony z fundacji króla Jagiełły – podkreśla Dariusz Kopciowski, zastępca wojewódzkiego konserwatora zabytków w Lublinie.

Na tym nie koniec zmian, planowanych w związku z przyszłym remontem świątyni. – Pojawią się też podświetlone gabloty prezentujące pozostałe znaleziska. Wśród nich są cenne tkaniny oraz monety, pochodzące z okresu króla Jagiełły i Władysława Warneńczyka - mówi ks. Bondyra.
Przyszły remont kościoła zakłada między innymi montaż dodatkowego oświetlenia oraz systemu kamer, dzięki którym odkryte niedawno zabytkowe malowidła na strychu będą mogły obejrzeć także osoby niepełnosprawne. Pojawi się także punkt widokowy w wieży kościoła.

Kiedy rozpoczną się rewolucyjne zmiany? – Złożyliśmy odpowiednią dokumentację do wojewódzkiego konserwatora zabytków i Urzędu Miasta. Po uzyskaniu pozwoleń, możemy strartować w konkursie na pozyskanie unijnych pieniędzy, niezbędnych do przeprowadzenia remontu – tłumaczy rektor kościoła.
– Pozwolenie na przeprowadzenie robót budowlanych i prac konserwatorskich, pod nadzorem archeologa, badacza architektury i konserwatora dzieł sztuki, wydamy jeszcze w tym tygodniu – mówi Dariusz Kopciowski

https://lublin.naszemiasto.pl/u-wizytek-szykuja-sie-rewolucyjne-zmiany/ar/c1-2951392

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto