Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! W niedzielę mogą nam paść komórki (wideo)

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Zakłócenia w działaniu telefonów komórkowych, odbiorników radiowych czy urządzeń GPS - to może czekać nas w najbliższą niedzielę. Słońce szykuje ziemianom niespodziankę.

Wszystko przez to, że po wielu latach uśpienia Słońce budzi się ze snu.

– W wyniku tej aktywności pod powierzchnią Słońca (fotosferą, która wysyła na Ziemię promieniowanie świetlne) tworzą się pola magnetyczne – tłumaczy prof. Krzysztof Murawski z Zakładu Astrofizyki i Teorii Grawitacji lubelskiego UMCS. – Wytwarza się bardzo dużo energii, która w formie plazmy jest wysyłana w przestrzeń planetarną. I leci m.in. w stronę Ziemi.

Plazma to materia przypominająca gaz, składająca się m.in. z cząstek naładowanych elektrycznie. Możemy ją znaleźć choćby w świetlówkach czy jarzeniówkach.

Ta masa, lecąca ze Słońca w kierunku Ziemi, nie "uderza” w naszą planetę. Ale niesie ze sobą pole magnetyczne, które ma duży wpływ na to, co się u nas dzieje. To tzw. burza słoneczna.

W swojej najłagodniejszej formie naładowane cząsteczki wywołują widowiskowe zorze polarne.

– Najlepiej widoczne na północnym biegunie – zaznacza prof. Murawski. – Choć czasem zorze docierają w dalsze rejony. Np. teraz, prawdopodobnie w wyniku jednej z poprzednich burz słonecznych, mogę je obserwować mieszkańcy Skandynawii. Niewykluczone, że w niedzielę zorzę zobaczymy także my.

Na piątkowych fotografiach Słońca widać dwie ciemne plamy, które mogą przynieść kolejne burze słoneczne.

– Po wybuchu na Słońcu plazma dociera do Ziemi w ciągu dwóch dni – mówi lubelski naukowiec. – Możemy się więc jej spodziewać w niedzielę.

Efekty może odczuć każdy z nas.
– Zakłócenia w działaniu urządzeń telekomunikacyjnych, telefonów komórkowych, odbiorników radiowych, urządzeń GPS. Tego możemy się spodziewać – wylicza prof. Murawski. Ale nie tylko. – Taka burza może wywołać także prądy elektryczne w kaloryferach czy rurach wodociągowych. Wtedy lepiej ich nie dotykać, bo może nas "kopnąć”.


Źrodło: Wybuch na słońcu wyłączy nam komórki? - www.dziennikwschodni.pl

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto