Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uśmiech znika od "balonika"

Janek Taraszkiewicz
Janek Taraszkiewicz
Aż jeden na trzech kierowców wyjeżdża w trasę rano, po zaledwie kilku godzinach snu, poprzedzonych spożywaniem dużych ilości alkoholu.

Wielu nie zdaje sobie sprawy, że aby w pełni wytrzeźwieć po wypiciu np. 2 litrów piwa, potrzeba nawet 12 godzin.

Większość kierowców nie wie, ile czasu potrzeba, aby wypity alkohol całkowicie zniknął z naszego organizmu. Najgorsi w swojej niewiedzy są młodzi mężczyźni. Kierowcy w wieku 18 – 29 lat twierdzą, że już po 6 godzinach od wypicia znacznych ilości alkoholu mogą bez obaw wsiąść za kierownicę.

– Poziom koncentracji u takiego kierowcy jest znacznie obniżony. Nawet jeśli jest trzeźwy, jego organizm nie jest dostatecznie zregenerowany, aby prawidłowo funkcjonować za kółkiem. Zmęczenie, senność, a także nieadekwatna ocena własnych umiejętności i postrzegania ryzyka mogą doprowadzić do tego, że nawet błahe wydarzenie na drodze może stać się realnym zagrożeniem – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Kierowca, u którego limit alkoholu jest dwukrotnie większy od dozwolonego, jest o 30 proc. bardziej narażony na ryzyko spowodowania wypadku niż kierowca trzeźwy. Ci, którzy wsiadają za kierownicę po spożyciu nawet niewielkich ilości alkoholu, często z premedytacją bagatelizują związane z tym niebezpieczeństwo. Wypity przez nich alkohol już po pięciu minutach dociera do układu krwionośnego i może się tam utrzymywać przez następnych kilkanaście godzin.

– Planując jazdę samochodem, powinno się całkowicie zrezygnować z alkoholu już na kilkanaście godzin przed podróżą. Tym, którzy nie wierzą jak bardzo, nawet przy niewielkiej dawce alkoholu, zaburza się zmysł wzroku, polecam udział w ćwiczeniu z wykorzystaniem alkogogli – mówi Miłosz Majewski, trener Szkoły Jazdy Renault. – Alkogogle symulują objawy stanu nietrzeźwości, ten, kto je nałoży ma problemy z określeniem kierunków, widzi zniekształcony obrazu, nie potrafi prawidłowo ocenić odległości. Takie doświadczenie uczy pokory wielu kierowców – dodaje Majewski.

W ubiegłym roku w Polsce nietrzeźwi kierowcy byli sprawcami ponad 3,5 tysiąca wypadków, w których zginęło 427 osób, a prawie 5 tysięcy zostało rannych. Dozwolony limit zawartości alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila lub 0,1 mg w wydychanym powietrzu.

– Przypominam, że w każdy poniedziałek Sekcja Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Lublinie przeprowadza akcję „Trzeźwy poranek”. Warto zatem pomyśleć o konsekwencjach, zanim wsiądziemy za kierownicę, gdy poprzedniego dnia spożywaliśmy alkohol. Taksówka czasami bywa o wiele tańsza – dodaje Arkadiusz Delekta z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto