Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

UOKiK: Producenci źle znakują jaja

Ewa Pajuro
- Przed Wielkanocą mam lepszy utarg - mówi Beata Staniec
- Przed Wielkanocą mam lepszy utarg - mówi Beata Staniec Jacek Babicz
- Przed świętami sprzedaję dziennie około 300 jaj - szacuje Beata Staniec, która handluje na targu przy ul. Ruskiej. - Utarg mam większy niż zwykle, bo Wielkanoc to w końcu jajeczne święto - podkreśla. Pani Beata przywozi jaja z hurtowni. Tak, jak te ze sklepu mają one więc na skorupkach stosowne oznaczenia. Właśnie ich brak wytyka producentom Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Święta Wielkanocne: Ile w tym roku wydamy na zakupy?

Przed świętami na jego zlecenie Inspekcja Handlowa przebadała 284 partie jaj. Zakwestionowała prawie 44 proc. z nich. Główne przewinienia? Nieprawidłowe oznakowanie i wprowadzające w błąd ilustracje. - Na przykład rysunek kury spacerującej po trawie sugeruje chów na wolnym wybiegu, tymczasem w tym przypadku mieliśmy do czynienia z chowem klatkowym - podaje Małgorzata Cieloch, rzeczniczka UOKiK. Podobne były wyniki kontroli prowadzonej w sklepach na Lubelszczyźnie. - Ostatni raz jaja sprawdzaliśmy w ubiegłym roku - przypomina Iwona Kamińska z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Lublinie. - Skontrolowaliśmy wówczas 11 placówek. Były to zarówno sklepy detaliczne, jak i supermarkety. W czterech jednostkach wykryliśmy nieprawidłowości. Dotyczyły przede wszystkim oznakowania jaj. Np. brakowało na nich informacji o klasie wagowej. Przedsiębiorców ukaraliśmy grzywnami - tłumaczy.

Z raportu UOKiK wynika, że inspektorzy mieli zastrzeżenia także do innych produktów, po które szczególnie chętnie sięgamy przed świętami.

Wątpliwości wzbudziło m.in. ponad 30 proc. przebadanych ciast o przedłużonej trwałości. Niektóre z nich miały zakalec, inne były dosładzane fruktozą, mimo że na opakowaniu producent użył informacji "bez dodatku cukru".

Oznaczenia na jajkach

Jaja powinny być oznakowane na opakowaniu i skorupce
Na opakowaniu obowiązkowo powinna znaleźć się: nazwa, adres i numer zakładu pakowania, liczba jaj, klasa jakości handlowej (A - jaja dopuszczone do obrotu handlowego i B - jaja drugiej klasy, przeznaczone wyłącznie do zakładów przetwórstwa).
Na opakowaniu musi się pojawić też informacja o metodzie chowu kur, które zniosły jaja.
0 - chów ekologiczny,
1 - chów z wolnego wybiegu,
2 - ze ściółki,
3 - chów klatkowy
Obowiązkowa jest też informacja o klasie wagowej jaja.
XL - jajo o masie powyżej 73 g,
L - jajo o masie od 63 do 73 g
M - 53-63 g,
S - poniżej 53 g - Natomiast na skorupkach jaja powinny mieć kod producenta. Zawiera on informacje o metodzie chowu, kraju pochodzenia i numer weterynaryjny. Przykładowo kod 3-PL-098765 oznacza, że jajo pochodzi z Polski z chowu klatkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto